Díky Evropské komisi i operátorům volání z dovolené opět zlevní

Volání z dovolené bude letos opět levnější. Díky regulaci Evropské komise a také cenové politice operátorů. Ti na léto připravili speciální nabídky – ceny volání ze zahraničí tak budou stejné jako v tuzemsku. První výhody začnou fungovat už v polovině května.
Video Volání z ciziny bude letos opět levnější
video

Volání z ciziny bude letos opět levnější

Zatímco v roce 2005 stála minuta hovoru z dovolené 35 korun, dnes startují ceny volání na 3,50 a za textovou zprávu se platí od koruny padesát. Se speciálním balíčkem se dá ze zahraničí volat ještě levněji.

„Nabídka platí od 15. května do konce září. Je to období, kdy naši zákazníci volají z roamingu nejčastěji,“ sdělila mluvčí O2 Lucie Jungmannová. „V průběhu roku využívají zákazníci roaming v Německu, Rakousku a na Slovensku. V létě se to mění a vede Chorvatsko,“ upřesnila její kolegyně z Vodafonu Markéta Kuklová.

Zákazníci se navíc stále častěji zajímají o ceny mobilního datového připojení. „Zatím převažuje volání a SMS, ale data velmi dotahují. Zatímco volání a SMS rostou meziročně o 10 až 20 procent, tak data o 150 procent. Předpokládáme, že tendence bude spíš využívat datových služeb,“ vysvětluje mluvčí společnosti T-Mobile Martina Kemrová. Evropská unie určila maximální cenu za data ve výši 6,60 Kč za 1 MB, operátoři mnohdy nabízejí mobilní internet ještě výhodněji.

Volání a SMS z exotických zemí
Zdroj: ČT24

V budoucnu by mohlo být volání, psaní zpráv i surfování v rámci Evropské unie ještě levnější. Členské státy už Evropskou komisi požádaly, aby do poloviny roku 2018 navrhla další kroky, jak roamingové poplatky úplně odstranit (více zde).

Na volání z exotických zemí se nicméně regulované evropské ceny nevztahují. Ceny bez speciálních balíčků tak startují na šedesáti korunách za minutu, textová zpráva stojí 15 korun. Vyplatí se proto pořízení místní telefonní karty. „Třeba z Indie se dá volat do Česka už za 5 korun za minutu,“ radí cestovatel Jan Beránek.

Kdo má ale v zahraničí přístup k internetovému připojení (třeba přes wi-fi), nemusí za spojení s Českem platit nic. Stačí využívat komunikátory jako Skype, Viber nebo WhatsApp.