PPF prosadila rozdělení O2 na dvě firmy. Drobní akcionáři protestovali marně

Praha – Největší tuzemská telekomunikační firma O2 se rozdělí na dvě společnosti. Jednou z nich bude nadále operátor O2 poskytující služby koncovým zákazníkům, druhou nově vytvořená společnost Cetin, která bude vlastnit a spravovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Navzdory protestům drobných akcionářů o tom rozhodla valná hromada firmy, která také schválila dividendu 13 korun na akcii.

Rozdělení telekomunikační firmy prosadila finanční skupina PPF Petra Kellnera, která v O2 vlastní téměř 85 procent akcií. Minoritní akcionáři, kterých se na valné hromadě sešlo rekordních více než 700 (tedy trojnásobek obvyklé účasti), byli z velké části proti. Mnozí v emotivních vystoupeních vyjadřovali obavy o hodnotu svých podílů, na klíčové hlasování se tak dostalo až po více než deseti hodinách. Dokumentace k projektu čítá asi 8000 stran.

Firma by měla být rozdělena od letošního června. O2 bude dál poskytovat telekomunikační služby koncovým zákazníkům, bude vlastnit mobilní frekvence a také dceřiného mobilního operátora na Slovensku. Do nově vytvořené firmy Cetin přejde infrastruktura, tedy pevné sítě, mobilní vysílače a datová centra.

Od rozdělení si vedení společnosti slibuje efektivnější fungování obou částí – O2 by měla pružněji reagovat na požadavky trhu, Cetin zase poskytovat ve větší míře služby infrastruktury dalším zájemcům a investovat. „Každá z těch firem se bude moci lépe věnovat tomu byznysu, který dělá. Myslíme si, že toto rozhodnutí bude výhodné pro akcionáře obou firem,“ sdělil mluvčí O2 Martin Žabka.

4 minuty
Žabka: Rozdělení bude výhodné pro všechny akcionáře
Zdroj: ČT24

Do Cetinu má přejít majetek v odhadní ceně 46,9 miliardy korun. Všichni akcionáři O2 získají ke každé akcii jednu akcii Cetinu, která nebude veřejně obchodovatelná. Jmenovitá hodnota akcií O2 klesne z 87 korun na deset korun. Těm, kteří s rozdělením na valné hromadě nesouhlasili, vyplatí O2 za akcie Cetinu odstupné. Hlasovat proti rozdělení a zajistit si tak odkoupení jinak málo likvidních akcií Cetinu doporučovali před valnou hromadou i analytici.

Do představenstva Cetin přejdou dosavadní ředitel divize infrastruktury a velkoprodeje O2 Petr Slováček, bývalý člen rady ČTÚ Michal Frankl a generální ředitel O2 Slovakia Martin Vlček. V dozorčí radě zasednou člen vrcholného vedení PPF Ladislav Chvátal, člen vedení PPF s odpovědností za PR a vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář a člen představenstva PPF Lubomír Král.

Na valnou hromadu se zbraní

Kromě rozdělení schválili akcionáři O2 také vyplacení dividendy ve výši 13 korun na akcii (to je o pět korun méně než loni). Na dividendy tak letos připadne celkem 4,1 miliardy korun, z toho téměř 3,5 miliardy získá PPF. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu je 28. duben, splatná bude 28. května.

Valné hromady v pražském Foru Karlín se zúčastnili akcionáři disponující téměř 94 procenty akcií. Velký počet účastníků způsobil problémy již před zahájením, kdy se tvořily fronty u registrace i bezpečnostní kontroly. Bylo odhaleno několik střelných zbraní.

O2 má zhruba pět milionů mobilních zákazníků a 1,3 milionu uživatelů pevných linek. Finanční skupina PPF firmu ovládá od ledna loňského roku, kdy koupila 65,9 procenta od španělské Telefóniky v přepočtu za 63,6 miliardy korun. Loni klesl O2 zisk o 31 procent na 3,96 miliardy korun, výnosy se snížily o devět procent na 38,86 miliardy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

PŘEHLEDNĚ: Změny v Nové zelené úsporám od 20. února

Program ministerstva životního prostředí Nová zelená úsporám (NZÚ) určený na pomoc domácnostem s energeticky úspornými renovacemi domů čekají výrazné změny. Ty se týkají pouze rodinných domů, podpora těch bytových bude pokračovat za stávajících podmínek. Příjem žádostí v podprogramech pro rodinné domy bude otevřen 20. února.
18:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Green Deal přináší zdražování i stovky miliard na investice

Green Deal je dohoda 27 států Evropské unie o tom, jak rychle omezit pálení fosilních paliv a snížit produkci skleníkových plynů, které oteplují Zemi. Zelená dohoda pro Evropu přináší zdražení pro domácnosti, regulace pro firmy, ale také stovky miliard korun na investice. Tomu, co Green Deal vlastně obsahuje a kolik bude stát, se věnuje nový díl pořadu Bilance.
před 23 hhodinami

Německé automobilky zaostávají, staly se tématem voleb

Německé automobilky budou v příštích letech propouštět, a to hlavně kvůli tomu, že v přechodu na elektromobilitu zaostávají za konkurencí. Před nadcházejícími volbami strany slibují, že odvětví pomůžou.
včera v 20:25

Korejci zvažují obchodní loď na jaderný pohon

Jihokorejská loďařská společnost zveřejnila svoje plány na stavbu masivní kontejnerové lodi, která by nemusela řešit kolísavé ceny fosilních paliv ani se zdržovat čerpáním pohonných hmot. Nebyla by omezena ani délkou trasy, protože má být poháněna malým jaderným reaktorem. Pomoci by to mohlo i dekarbonizaci námořní dopravy.
včera v 15:43

Rusko zůstává největším dovozcem ropy do Česka. Jeho podíl ale klesá

Největším dovozcem ropy do Česka bylo loni opět Rusko, jeho podíl ovšem postupně klesá. Celkem odtamtud loni přiteklo 2,7 milionu tun ropy, což bylo zhruba 42 procent celkového dovozu do České republiky. Zároveň šlo ale o meziroční pokles o 37 procent. Spolu s tím kleslo i využití ropovodu Družba. Stoupá naopak dovoz z dalších zemí, především z Ázerbájdžánu, podíl jeho dodávek je už těsně za Ruskem.
včeraAktualizovánovčera v 15:20

Prezident vetoval novelu o zvýšení platů ústavních činitelů

Prezident Petr Pavel vetoval novelu o růstu platů vrcholných politiků či soudců. Dostane ji tak k novému projednání Poslanecká sněmovna, která může především hlasy koalice veto hlavy státu přehlasovat.
včeraAktualizovánovčera v 13:04

Zájem o hypotéky byl v lednu nebývale silný

Banky a stavební spořitelny poskytly v lednu hypotéky za 22,6 miliardy korun, což je proti prosinci pokles o pět procent. Většinou však objem nových hypoték klesá se začátkem roku podstatně razantněji. Nové úvěry bez refinancování klesly podobným tempem na 18,7 miliardy korun. Úrokové sazby v lednu pokračovaly v nepatrném poklesu a snížily se v průměru ze 4,8 procenta na 4,78 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor.
včeraAktualizovánovčera v 10:33

Dováží se stále méně ojetých aut. Výjimkou jsou elektromobily

V lednu počet registrací ojetých aut ze zahraničí meziročně klesl skoro o pět procent. Podobný trend trvá už od roku 2021, kdy se prodejům dařilo, protože výrobu automobilek narušila pandemie covidu-19. Častěji se dnes v bazarech objevují ojeté elektromobily z dovozu. Loni jich lidé oproti roku 2023 registrovali dvakrát víc.
16. 2. 2025
Načítání...