Zájem Čechů o pevné linky patří k nejnižším v Evropě

Praha - Zájem o pevné telefonní linky v Česku klesá a je už dokonce pod průměrem Evropské unie. Podle odborníků je na vině nejen bouřlivý rozvoj mobilních technologií, ale především nedostatečná nabídka doprovodných služeb ze strany operátorů. Úplné potlačení pevných linek však zatím nehrozí.

Největší úbytek pevných linek zaznamenává podle šetření Eurostatu deset zemí, které do EU vstoupili v roce 2004, mezi nimi i Česká republika. Největším rekordmanem v počtu zrušených telefonních linek je Litva, kde v letech 2000 až 2004 ubylo v přepočtu na 100 obyvatel 10 pevných linek. Nejméně telefonů na 100 obyvatel mají lidé na Slovensku, a to pouhých 23. Česká republika je na tom o 11 přístrojů lépe. Na opačném konci žebříčku stojí například Německo.

Úplné vymizení pevných linek v Česku podle odborníků zatím nehrozí. „Pevná linka má svůj smysl a neobávám se, že by do pěti let zanikla. Bude se využívat pro datové přenosy a dejme tomu i pro přenos televizního signálu i pro dálkové ovládání moderních domů. Bude se z ní mnohem méně telefonovat, ale pro datové přenosy zajišťuje relativně dobrou kvalitu a relativně dobrou rychlost,“ nastínil možný budoucí vývoj předseda Asociace telekomunikačních operátorů Svatoslav Novák.

K důvodům, proč klesá zájem o telefonování z pevných linek, patří kromě nižšího komfortu, který nabízejí, také nedostatek dodatečných služeb, které operátoři poskytují. Domácnostem tak telefonování z nepřenosného přístroje nepřináší žádnou výhodu.

Graf - pevné telefonní linky v Evropě
Graf - pevné telefonní linky v Evropě