Stát podpoří recyklaci mobilních telefonů

Praha - Stát se připojí k aktivitám některých prodejců mobilních telefonů a začne více dbát na to, aby lidé nepotřebné přístroje recyklovali. Mobilní telefony totiž, kromě těžkých kovů, které poškozují životní prostředí, obsahují také velké množství zlata a stříbra, které lze využít pro další zpracování. Aby nedocházelo k plýtvání drahými kovy a znečišťování přírody rozhodlo se ministerstvo životního prostředí připravit novelu zákona, která zavede povinný zpětný odběr v prodejnách telefonů.

„Novela bude obsahovat povinnost všech obchodů, které mobily a další elektroniku prodávají a mají rozlohu nad 200 metrů čtverečních, bezplatně odebírat všechny elektrospotřebiče do 5 kg,“ oznámil mluvčí ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar. Změna by mohla začít platit od příštího roku.  

Již letos by ale měla být recyklace použité elektroniky výrazně jednoduší. V nejbližších týdnech se mají zhruba ve stovce českých obcí objevit kontejnery, do kterých bude možné elektroodpad odkládat. Pilotní projekt již probíhá v Praze, pokud se osvědčí, dojede k jeho rozšíření i na další města a obce.  

Recyklaci elektroodpadu se v minulosti snažili podporovat také prodejci mobilních telefonů. Například společnost T-Mobil loni spustila kampaň, během které každý, kdo přinesl do její prodejny nepotřebný mobilní telefon, dostal dvousetkorunovou slevu na nákup nového přístroje.  

Recyklace elektroodpadu je pro ochranu životního prostředí nezbytná. Jeho objem narůstá třikrát rychleji než množství běžného komunálního odpadu. Jen v loňském roce se na českém trhu prodalo přibližně 200 tisíc tun elektrických spotřebičů.

Kontejner na elektroodpad
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24