Produkce masa ve čtvrtletí klesla, nákup mléka stoupl

Praha - Český statistický úřad (ČSÚ) dnes publikoval data za první čtvrtletí výkonu v zemědělském sektoru. Produkce masa se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 0,5 procenta na 152 tisíc tun. Klesla výroba vepřového, hovězího i drůbežího. Nákup mléka se naopak proti předchozímu roku zvýšil, a to o dvě procenta na 600 milionů litrů.

Z celkové produkce masa připadalo 55,1 procenta na vepřové a 31,8 procenta na drůbeží. Podíl hovězího a telecího masa činil 13,1 procenta.

Počty poraženého skotu včetně telat klesly meziročně o 1,6 procenta, výroba hovězího masa se meziročně snížila o 0,8 procenta. Počty poražených prasat se meziročně také snížily, a to o 1,1 procenta, výroba vepřového masa meziročně klesla o 0,6 procenta. Výroba drůbežího masa se meziročně snížila o 0,4 procenta. Stejně jako produkce masa klesaly s výjimkou drůbeže i početní stavy hospodářských zvířat.

U mléka pokračovalo zvyšování cen z druhé poloviny loňského roku. Průměrná cena zemědělských výrobců mléka se meziročně zvedla o 28,9 procenta.

Zahraniční obchod s masem vykázal podle předběžných výsledků v období od počátku loňského prosince do konce letošního února pasivní obchodní bilanci, Česká republika tak více masa dovezla, než exportovala. Naopak zahraniční obchod s živými zvířaty skončil za stejné období s přebytkem.

Přebytek vykázal zahraniční obchod s mlékem a mléčnými výrobky. Nejvíce se na tom podílel export syrového mléka včetně nezahuštěné smetany.