Poslanci podpořili novelu, která má zpřehlednit hospodaření státu

Praha - Poslanecká sněmovna dnes v prvním čtení podpořila vládní návrh novely zákona o účetnictví, která má zpřehlednit hospodaření s majetkem státu. Předlohou se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový a kontrolní výbor. Správa věcí veřejných a veřejné rozpočty začnou být nyní spravovány na základě relevantních informací, uvedl při představování normy ministr financí Miroslav Kalousek.

V dosavadním účetnictví státu od roku 1990 podle Kalouska neexistoval systém, který by zobrazoval skutečné hospodaření. Novela přináší nový systém, má pomoci získávat důvěryhodné informace v reálném čase. Účetnictví státu by mělo rovněž umožnit vytvářet konsolidované účetní uzávěrky státu. Záměrem ministerstva financí je, aby systém využíval podobné účetní metody jako podnikatelé.

Poslanci v prvním čtení souhlasili také s vládním návrhem na zrušení Zajišťovacího fondu družstevních záložen ke konci příštího roku. Podle Kalouska už fond naplnil svůj účel a z ekonomického hlediska není přiměřené, aby ve své činnosti pokračoval. „Důvodem jsou především nutná racionalizační opatření, neboť oproti roku 2001, kdy na území České republiky působilo kolem 130 činných družstevních záložen, je v současnosti těch zdravých pouze 19,“ řekl Kalousek poslancům.

Sněmovna v prvním čtení podpořila i vládní návrh, aby stát mohl i v letošním roce skupovat vydané státní dluhopisy před jejich splatností. Hlavním účelem návrhu je snížit částku potřebnou na jejich splacení. Podle Kalouska se jen v loňském roce pomocí těchto operací podařilo ušetřit stamiliony korun.