EasyJet v hluboké ztrátě upírá zrak k létu

Londýn - Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet prohloubila za prvních šest měsíců fiskálního roku ztrátu na 57,8 milionu liber (1,8 miliardy Kč) z loňských srovnatelných 12,7 milionu. Akcie easyJet ve srovnání s loňským rokem ztratily téměř polovinu své hodnoty. Přesto se nad leteckým průmyslem prý mraky nestahují. Potvrdily to výroky vedení společnosti i Ekonomika ČT24.

Společnost easyJet doplatila na smrtící kombinaci zpomalování britské ekonomiky a rostoucích cen ropy. Cena leteckého paliva vzrostla za poslední tři měsíce díky rekordním cenám ropy o 35 procent. Oproti loňsku je dražší o čtyři pětiny. „Ceny ropy jsou největší výzvou v našem odvětví, slabší konkurenti růst nezvládnou,“ uvedl CEO easyJet Andy Harrison. „My stále rosteme a sílíme,“ dodal.

A byť ekonomické výsledky v uplynulém období nepotěšily, výhled dodává vedení easyJetu kuráž. Množství odbavených cestujících a letních rezervací dává tušit dobré časy. Zatím jsou aerolinky na 80 procentech plánovaného výkonu.

„Analytici očekávali ještě větší ztrátu, akcie dnes proto mírně posilovaly,“ uvedl analytik Cyrrus Jan Procházka. „Byť je ztráta hrozivá, bankrot společnosti nehrozí,“ předpovídá Procházka.

Odvětví se zdá být ale opět v krizi. Po boomu koncem devadesátých let zápasily aerolinky o přežití po září 2001 a epidemii SARS, po následném oživení trhu a rozkvětu low-costů se zdá, že hrozba recese a rekordní ceny ropy srážejí odvětví opět k zemi. „Bude záležet, jak se společnostem bude dařit promítat růst ceny paliva do cen letenek,“ upozornil Procházka. „Klasické aerolinky se naučily také šetřit náklady,“ všiml si. Na koho recese sáhne jako první, není tak jasné jako dříve, kdy na krize v odvětví nejcitlivěji reagovali luxusnější dopravci.