Končí navrhování kandidátů na šéfa MMF

New York - Členské státy Mezinárodního měnového fondu (MMF) dnes mají poslední den na to, aby navrhly svého kandidáta na post šéfa této instituce. Mezi uchazeče o tuto funkci patří i Josef Tošovský, kterého navrhlo Rusko. Největší šance má ale kandidát Evropské unie – bývalý francouzský ministr financí Dominique Strauss-Kahn.

Mnoho nadějí nedává Tošovskému ani analytik Institutu pro evropskou politiku Europeum Vladimír Bartovic. „Je to dáno rozdělením moci v Mezinárodním měnovém fondu. Podle tradice stojí v jeho čele Evropan. Je to výsledkem dohody mezi evropskými státy a USA. Pozici prezidenta Světové banky zase zastává Američan.“ Přestože se mluví o ukončení takovéto praxe, letos v červnu byl do čela Světové banky zvolen opět zástupce Ameriky Robert Zoellick.

Ředitel MMF se volí prostou většinou. Ve výkonné radě mají zástupci Evropské unie a Spojených států dohromady sice jen těsně pod padesát procent hlasů, dá se ale předpokládat, že kandidáta EU podpoří některé další státy, které na unii nějakým způsobem závisejí.

Rusko, které Tošovského na post ředitele MMF navrhuje, nemá v radě ani tři procenta hlasů. Podle Bartovice ho doporučilo kvůli své snaze prosadit se na mezinárodní scéně. „Rusko chce vyvolat dojem, že mu nejde o nějaké partikulární zájmy, ale spíše o prosazení odborníka. Tím chce ukázat, že zastupuje ostatní státy světa.“ Česko už oznámilo, že kandidaturu Tošovského nepodpoří. "Dalo se to čekat, protože jsme součástí EU. Dalším důvodem je právě fakt, že ho navrhuje Rusko,” říká Bartovic.

Výkonný ředitel MMF se volí na pět let. V letech 2000 až 2004 instituci vedl současný německý prezident Horst Köhler. Nový ředitel se bude volit v září. Současný šéf fondu Rodrigo de Rato se totiž z osobních důvodů rozhodl na svou funkci rezignovat dva roky před koncem funkčního období.

MMF byl založen v roce 1944. V současnosti sdružuje 185 členských zemí. Jeho úkolem je podporovat stabilitu světového finančního systému. Jeho sesterská organizace, Světová banka, se zaměřuje na finanční a technickou pomoc rozvojovým zemím.