Aerolinek se „zapovězeným vstupem“ do EU přibývá

Brusel - Evropská komise dnes aktualizuje seznam leteckých společností, které mají z bezpečnostních důvodů zakázáno létat na území členských států Evropské unie. V současnosti jsou na černé listině všechny indonéské aerolinky, dopravci z Pákistánu, Ruska nebo Moldavska a řada afrických společností. Společný unijní seznam má předejít situacím, kdy byl jeden dopravce zakázán pouze v některých státech, a zvýšit tak bezpečnost všech obyvatel unie.

Takzvanou Černou listinu leteckých společností vydal Brusel poprvé v březnu 2006. „Vznikla poté, co spadlo letadlo egyptské společnosti Flash Air s francouzskými turisty, kteří letěli z dovolené. To bylo impulsem k přípravě této listiny,“ vysvětluje mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří Tomio Okamura.

Místo na unijním seznamu zakázaných leteckých společností si vyslouží dopravce, který vlastní alespoň jeden stroj s doletem na území Evropské unie a který nepředloží předepsané doklady o kontrolách a technické způsobilosti tohoto letadla.

Evropská komise aktualizuje svou černou listinu přibližně jednou za půl roku. Zpočátku bylo přistání na evropských letištích zapovězeno 108 leteckým společnostem, po poslední aktualizaci seznamu v listopadu 2007 jich už byly přibližně dvě stovky. Podle Okamury poroste délka seznamu i do budoucna. „Tradičními přibyvateli, kteří zpočátku na této listině nebyli, jsou letecké společnosti z bývalého Sovětského svazu a společnosti z afrických zemí,“ dodává.

Černá listina řeší i otázku přestupů Evropanů mimo území unie. „Když si občan Evropské unie koupí u prodejce v EU letenku s přestupem ve třetích zemích a letecká společnost, na kterou přestupuje, je přiřazena na černou listinu, musí mu prodejce buď vrátit peníze, nebo jej zadarmo přesměrovat na let jiného dopravce,“ zdůraznil Okamura. Pozor by si však měli dát lidé, kteří mimo EU nastoupí do letadla společnosti, která nemá potenciál létat do unie. Společnosti, které nevlastní stroj schopný dosáhnout některého z unijních letišť, totiž svou kolonku v seznamu mít nemohou.