Fed v boji proti recesi snížil základní úrok téměř na nulu

Washington - Americká centrální banka (Fed) dnes snížila základní úrokovou sazbu na rekordní minimum nula až 0,25 procenta z dosavadní úrovně jedno procento. Chce tak zmírnit recesi, která americkou ekonomiku sužuje už přes rok. Banka po dvoudenním zasedání rovněž oznámila, že ekonomiku podpoří i pomocí všech dalších dostupných nástrojů měnové politiky. Snížení úrokových sazeb téměr na nulu, předčilo očekávání finančních analytiků. Ti předpokládali, že Fed sníží sazbu jen na 0,5 procenta. Americké burzy ale reagovaly na toto opatření pozitivně.

„Je to vysoce neortodoxní a kreativní krok,“ řekl v první reakci agentuře Reuters Michael Woolfolk z Bank of New York-Mellon. Fedu ale tímto krokem fakticky došly prostředky, kterými mohl ještě oživit ekonomiku Spojených států prostřednictvím snižování úrokových sazeb.

Analytici nyní očekávají, že ze strany banky nyní nastoupí takzvané kvantitativní uvolňování, tedy v podstatě přímé zvyšování množství peněz v oběhu, spolu se stimulačním programem nové vlády v plánované sumě přes 500 miliard dolarů.

Fed dnešním krokem snížil cílovou úroveň pro sazbu „na federální fondy“, tedy na jednodenní úvěry na mezibankovním trhu. Tato sazba ovlivňuje všechny ostatní úvěrové náklady v ekonomice a jejich snížení by mělo podpořit ekonomickou aktivitu. Banka snížila úroky už minulý týden. Sazby klesly na 3,5 procenta. Americké úroky se tak po několika měsících dostaly níž než evropské.

Vlajka amerického Fedu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24