Cena ropy klesla pod 37 dolarů

Londýn - Ceny ropy pokračují v poklesu pod tlakem oslabujících světových akciových trhů a slabé světové ekonomiky. Americká ropa sestoupila pod 37 dolarů za barel a přiblížila se k nedávnému téměř pětiletému minimu.

Cena americké lehké ropy klesla po 13:30 SEČ o více než dva dolary na 36,84 dolaru za barel. Minulý týden se lednový kontrakt na americkou lehkou ropu propadl až na 32,40 dolaru, nejnižší úroveň od února 2004. Severomořská ropa Brent zlevnila o dva a tři čtvrtě dolaru na zhruba 37,60 USD.

Americké burzy v úterý uzavřely poklesem a slabě skončily dnes i akciové trhy v Asii. Oslabením dnes začaly i některé dosud otevřené burzy v Evropě. „Ceny ropy dál klesají kvůli akciovým trhům a tento trend bude pokračovat i do Nového roku,“ řekl agentuře Reuters analytik Rob Laughlin z firmy MF Global.

Ceny ropy se v červenci vyšplhaly až na rekordní maximum nad 147 dolarů za barel. Od té doby však kvůli globální finanční krizi a propadu světové ekonomiky do recese ztratily více než 100 dolarů, tedy přes 70 procent. Pokles světové ekonomiky oslabuje poptávku po ropě ve všech hlavních zemích světa od USA přes Evropu po Čínu.

Ministři kartelu OPEC se minulý týden dohodli na snížení celkového těžebního limitu o rekordní jednorázový objem 2,2 milionu barelů denně. Jejich rozhodnutí však pokles cen ropy nezastavilo.