Hampl potvrdil spíše scénář nízkého růstu

Praha - Zhoršení vývoje české ekonomiky, na který ukazují poslední ekonomická data, je podle viceguvernéra České národní banky (ČNB) Mojmíra Hampla nečekaně rychlý a výrazný. Naplňuje se tak podle něj alternativní scénář ekonomického vývoje, ve kterém ČNB počítá s hospodářským růstem v letošním roce o 0,5 procentního bodu.

„Rychlost zhoršování ekonomických indikátorů je překvapivá pro všechny a je bezprecedentní. Nepamatuji takové nespojité skokové chování ekonomiky,“ uvedl Hampl. To podle něj naznačuje i další kroky centrální banky v oblasti měnové politiky. Analytici přitom kvůli horšímu vývoj ekonomiky očekávají v únoru snížení úrokových sazeb až o tři čtvrtě procentního bodu.

Pro pohyb sazeb hovoří očekávaný nižší ekonomický růst, proti je ale oslabující měnový kurz. K tomu inflace směřuje ke svému cíli, přesně jak bankéři předpokládali, kdy námitky veřejnosti na vysoký cenový růst argumentovali jistotou jen skokového zdražení způsobeného daňovou reformou.

Video Komentář Mojmíra Hampla
video

Komentář Mojmíra Hampla

„Jestřáb“ Hampl v únoru u sazeb nejspíš nebude

Měnověpolitického zasedání bankovní rady ČNB na počátku února se Hampl podle svých slov s největší pravděpodobností nezúčastní. Při posledním rozhodování o sazbách před Vánoci Hampl hlasoval pro snížení sazeb o tři čtvrtě procentního bodu. Bankovní rada tehdy rozhodla snížit sazby o půl procentního bodu.