OECD stáhla Uruguay z černé listiny daňových rájů

Montevideo - Jen den poté, co Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) zařadila Uruguay do své černé listiny takzvaných nespolupracujících daňových rájů, tuto zemi ze seznamu odstranila. Informaci přinesl na páteční tiskové konferenci uruguayský ministr hospodářství Álvaro García.


V rámci tažení nejvlivnějších zemí světa proti daňovým únikům zařadila OECD ve čtvrtek na černou listinu Kostariku, Malajsii, Filipíny a Uruguay. Organizace uvedla, že zmíněné čtyři země odmítly přijmout nová pravidla finanční otevřenosti. Hlavy států G20 se ve čtvrtek dohodly, že éra bankovního tajemství minula a že je nutné spolupracovat při předávání informací, které mohou vést k odhalení daňových úniků.

OEDC se přesune na šedou listinu

„Před několika hodinami jsme dostali sdělení, že již nejsme na seznamu nespolupracujících jurisdikcí,“ uvedl García. Podle něj nyní OECD přizná Uruguayi podobný status, jaký má Chile, to znamená, že jej umístí na „šedou“ listinu zemí, které svolily se zlepšením transparentnosti, avšak ještě nepodepsaly příslušné dohody. Na tomto seznamu je 38 států, z Evropy Monako, Lichtenštejnsko, Nizozemsko, Belgie, Švýcarsko a Lucembursko.

OECD v pátek nepřímo potvrdila, že otázku zařazení Uruguaye na černou listinu přehodnotila, když přivítala závazek Uruguaye poskytovat daňovým úřadům jiných zemí informace o občanech, kteří si v uruguayských bankách ukládají peníze. „Jsem rád, že se Urugauy připojuje k rostoucímu počtu zemí ochotných spolupracovat v boji s daňovými úniky,“ uvedl ve sdělení OECD generální tajemník Angel Gurría.

Do Uruguaye se tradičně uchylují argentinští vkladatelé, nejen ve snaze vyhnout se daním, ale hlavně z obav o spolehlivost argentinského bankovního systému. Argentina na počátku tohoto století vyhlásila státní bankrot a zmrazila vklady v bankách.

/*json*/{"map":{"lat":-20.4681892226,"lng":-43.76953125,"zoom":3,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-34.957995310868,"lng":-56.162109375,"type":"1","description":"Montevideo "}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
OECD
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Sandanusová