Paroubek trvá na šrotovném ještě letos

Praha - Sociální demokraté trvají na zavedení šrotovného letos na podzim. V diskusním pořadu Partie televize Prima to dnes řekl jejich předseda Jiří Paroubek. Reagoval tak na včerejší prohlášení odstupujícího premiéra Mirka Topolánka, který řekl, že šrotovné letos v Česku nebude, protože ho automobilky nepotřebují. Podle Paroubka je Topolánkův výrok porušením dohod mezi ODS a ČSSD ohledně protikrizového balíčku.

„Myslím si, že je to (vyjádření Topolánka) mimo dohodu, kterou udělali naši vyjednavači. Naši vyjednavači se dohodli, že to šrotovné bude buď od 1. září, nebo od 1. října,“ prohlásil Paroubek. Dodal, že do podzimu budou mít tuzemské automobilky díky šrotovnému v okolních zemích dostatek zakázek a příspěvek v Česku by pro ně byl na podzim novým impulzem.

Zavedení šrotovného prosadila ČSSD při jednání s koalicí v rámci takzvaného protikrizového balíčku. Šrotovné je navrženo ve výši 30 tisíc korun na pořízení automobilu do hodnoty 500 tisíc korun. Jde zatím jen o dohodu obou stran, konečné rozhodnutí o šrotovném zůstává na vládě.

ODS šrotovné nechce

Topolánek nicméně v rozhovoru pro sobotní Mladou frontu Dnes prohlásil, že se šrotovné letos v Česku vyplácet nezačne. Je to připraveno, souhlasíme s tím, ale naše automobilky nepotřebují šrotovné. Nyní nejsou schopny naplnit poptávku vyvolanou šrotovným v Německu, Francii, na Slovensku," řekl premiér v demisi.