IBM i Coca Cole se horší hospodaření

New York - Americké firmy jako Coca Cola nebo IBM se v prním čtvrtletí zhoršily hospodářské výsledky. Největšímu výrobci nealkoholických nápojů na světě klesl čistý zisk o deset procent na 1,35 miliardy dolarů. Jedné z největších technologických firem - IBM se sice v prvním čtvrtletí povedlo díky větším maržím zvýšit zisk, tržby ale firmě meziročně klesly o 11 procent. Ukazuje se tak, že ani tajná receptura nápoje nebo informační technologie nejsou v ekonomicky nejistých dobách zárukou dobrých výsledků.

Své výsledky hospodaření za první čtvrtletí letošního roku zveřejňují i jiné firmy. Problémy neminuly ani největšího světového výrobce stavebních strojů Caterpillar. Jen za první čtvrtletí přišel o 112 milionů dolarů. Nedařilo se ani třetí největší americké chemičce DuPont - ta hlásí propad zisku o dvacet procent.

„Dopady úvěrové krize se zdá se zmírňují, ale stále se podepisují na výsledcích za první čtvrtletí. A to na různých úrovních a procentu firem,“ uvedl k propadu amerických firem ekonomik Shawn Dubravac.