Čína už čtvrt roku bojuje s deflací

Peking - Čínská ekonomika, která si jako jedna z mála udržela navzdory celosvětové krizi solidní růst, se musí vypořádávat s deflací. V dubnu se zde cenovky propadaly už třetí měsíc v řadě, tentokrát o 1,5 procenta. Ekonomové nicméně zůstávají v klidu, do konce roku by se podle nich měly ceny opět vrátit k růstu. Současná deflace je tak prý pouze korekcí loňského vývoje, kdy prudce vzhůru vystřelily ceny potravin a dalších komodit.

„Inflace pravděpodobně příštích několik měsíců zůstane v negativním teritoriu, dokud neodezní efekt loňských vysokých cen. Poté však očekáváme obnovení inflačních tlaků díky podpůrné měnové politice, silným rozpočtovým stimulům a agresivnímu poskytování bankovních úvěrů,“ uvedl ekonom Brian Jackson ze společnosti Royal Bank of Canada.

Bilionový balík má „nakopnout“ čínského draka

Čínská centrální banka v posledních měsících loňského roku agresivně snižovala úrokové sazby a čínská vláda schválila stimulační plán v hodnotě čtyř bilionů jüanů (11,4 bilionu korun). Čínský premiér Wen Ťia-pao minulý měsíc uvedl, že vládní výdaje na podporu ekonomiky přináší výsledky a že čínské hospodářství je v lepším stavu, než se předpokládalo.

Vzhledem ke známkám postupného oživování hospodářského růstu stále méně ekonomů očekává, že centrální banka přikročí k dalšímu snižování nákladů na úvěry. „Centrální banka pravděpodobně nebude na údaje (o deflaci) reagovat. Nemyslíme si, že centrální banka v blízké době sníží sazby,“ řekl analytik Tchang Ťien-wej z Bank of Communications. „Deflační tlaky nejsou tak kruté, jak vypadají. S oživováním ekonomiky se cenové změny ve druhém pololetí vrátí do pozitivního teritoria,“ dodal.

Čínský prezident Chu Ťin-tchao při slavnostním zahájení olympijských her
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24