Evropské banky se budou testovat v září

Brusel - Evropská unie v září podobně jako Spojené státy otestuje stabilitu bank působících na jejím území. Zkouška by měla ukázat, zda banky mají dostatek kapitálu, aby přestály případné další zpomalení hospodářství. Testy budou probíhat pod dohledem národních regulátorů, v Česku tedy pod taktovkou České národní banky. Pravidla a metodologie testování ovšem budou stejné v celé unii. Připravit je má Výbor evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS). Shodli se na tom ministři financí evropské sedmadvacítky.

Test má odhalit, jak jsou na tom banky s kapitálem a zda by obstály v případě dalšího prohloubení recese. Podle dostupných informací se však nemá jednat o test jednotlivých bank jako ve Spojených státech, ale o hodnocení celého bankovního sektoru.

Náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek:

"Jsme přesvědčeni, že české banky jsou zdravé a likvidní,
takže zdejší bankovní sektor v testech obstojí bez problémů."


Test má zvýšit důvěru investorů v bankovní sektor, v některých zemích by ji ale mohl spíše podkopat. „V případě, že výsledky by dopadly ne příliš příznivě, tak zde pravděpodobně bude snaha ty výsledky neprezentovat, pouze se snažit tlačit na bankovní sektor, aby se například snažil zvýšit kapitálovou přiměřenost,“ podotkl v rozhovoru pro ČT24 analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.
Cílem zátěžových zkoušek v USA, kterými se Evropa inspirovala, bylo zjistit, zda by největší banky obstály, pokud by se nynější krize zhoršila. Výsledky ukázaly, že deset z 19 největších amerických bank potřebuje 74,6 miliardy dolarů (1,5 bilionu korun) jako dodatečný kapitál.

Z testů navíc vyplynulo, že pokud by se recese dále zhoršovala, ztráty 19 testovaných institucí by v letech 2009 a 2010 mohly dosáhnout celkem 600 miliard dolarů. Při nejhorším scénáři, který simuloval nejhlubší recesi, by součet ztrát za období od poloviny roku 2007 do roku 2010 dosahoval až 950 miliard dolarů.