České hospodářství si vede nejhůře od vzniku samostatné ČR

Praha - Česká ekonomika se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla o 3,4 procenta. Tak velký čtvrtletní propad Česká republika od svého vzniku v roce 1993 ještě nezažila, dokonce ani během krizových let 1997 až 1998. Ukazuje to předběžný odhad Českého statického úřadu. Česko ale není v rekordní recesi osamoceno, nebývalý propad zažívá celá Evropa, včetně dosavadního růstového rekordmana Slovenska.

Rychlost propadu hrubého domácího produktu vyrazila analytikům dech. Ve svých prognózách počítali většinou s poklesem kolem 1,4 procenta. „Česká ekonomika zpomaluje nečekaně razantně,“ vyjádřila překvapení analytička Raiffeisenbank Helena Horská. „Byla zasažena v srdci svého růstu, tedy v exportních odvětvích,“ dodala v rozhovoru pro ČT24.

Za poklesem hrubého domácího produktu Česka stojí nepříznivý vývoj zejména ve zpracovatelském průmyslu, který se již řadu měsíců potýká s odbytovou krizí především na zahraničních trzích. Téměř dvacetiprocentní pokles Český statistický úřad zaznamenal jak u vývozu, tak i dovozu zboží a služeb. Zatímco nabídková strana ekonomiky táhne Česko do recese, domácnosti neváhají utrácet. Jejich výdaje zůstaly v prvním čtvrtletí zhruba na úrovni loňského roku.

Video Rozhovor s ekonomem Petrem Bartoněm
video

Rozhovor s ekonomem Petrem Bartoněm

Rozhovor s ekonomem Petrem Bartoněm

15.5.2009 S14.15

České ekonomice se nedaří

„V pozadí propadu ekonomiky stojí vývoj v zahraničí. Nákaza se přenesla ze Spojených států do západní Evropy a nyní i k nám. Trpí celý svět. Nejedná se tedy o domácí chybu, kterou by mohla řešit domácí hospodářská politika,“ upozornila analytička a ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Ekonom Petr Bartoň pro ČT:

„Srovnáváme nesrovnatelné, protože ten vývoj tady byl uměle vydotován právě v tom období těsně předcházejícím krizi. Povzbuzen byl převážně investičními pobídkami, které tady zavedly režim, jako by ta ekonomika jela na steroidech a nebyla dlouhodobě udržitelná. Za druhé to byla uměle příliš velká orientace na vývoz.“


Karta se obrátila - Česko si vede lépe než Slovensko

Hospodářská krize poznamenala také Slovensko, které v poslední době patřilo k nejrychleji rostoucím zemím Evropské unie. Nyní se karta obrátila a slovenská ekonomika se propadla mnohem více než ta česká. V prvním čtvrtletí klesla o 5,4 procenta a zaznamenala tak první propad za posledních devět let.

Krize poznamenala výkonnost slovenského hospodářství už koncem loňského roku, kdy meziroční růst HDP ve čtvrtém čtvrtletí výrazně zpomalil na 2,5 procenta. Za celý loňský rok si ale ekonomika polepšila o 6,4 procenta, zatímco české hospodářství vzrostlo jen o 3,5 procenta.

Recese všude, kam se podíváš

Pokles hospodářské aktivity trápí ale i další země Evropské unie. Maďarsku zabředl hrubý domácí produkt do červených čísel o 6,4 procenta. Německo, jehož vývoj české hospodářství obvykle následuje, hlásí v prvním čtvrtletí meziroční propad o 6,7 procenta, což je nejhorší výsledek od sjednocení země v roce 1990. Ještě hůře jsou na tom pobaltské státy. Například estonský hrubý domácí produkt se řítí dolů 15,6procentním tempem.

Hrubý domácí produkt v Česku
Hrubý domácí produkt v Česku
Více fotek
  • Hrubý domácí produkt v Česku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/864/86374.jpg
  • Čtvrtletní vývoj slovenské ekonomiky autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/9/864/86385.jpg