Tržby za služby jsou nižší o 7,8 procent

Praha - Tržby za služby v prvním čtvrtletí klesly meziročně o 7,8 procenta. Největší propad zaznamenaly profesní, vědecké a technické činnosti. Tam tržby klesly o 12,3 procenta. Oproti předchozímu čtvrtletí se výnosy za služby snížily o 3,3 procenta. Největší podíl na poklesu měla doprava. S výsledky přišel Český statistický úřad.

„Je vidět, že jak domácnosti, tak firmy šetří na podpůrných službách a snaží se přežít toto nepříznivé období právě úsporami,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek. „Je to výsledek recese, výsledek průmyslové výroby, není co vyrábět, a tudíž ani co převážet,“ dodal.

Pozemní a potrubní doprava, jejichž tržby klesly o 14,9 procenta, se na propadu v odvětví podílely téměř osmi procentními body. Vodní dopravu postihl pokles o téměř 23 procent. Jediným odvětvím, které zaznamenalo růst, byly nemovitosti. Nárůstu o 3,3 procenta napomohlo zrychlení růstu tržeb za pronájem komerčních prostor, uvedl ČSÚ.

V odvětví profesních, vědeckých a technických činností se nejvíce snížily výnosy u architektonických a inženýrských služeb, a to o 17,7 procenta. Účetní a právní služby klesly o 5,4 procenta, reklama a průzkum trhu o 12,9 procenta. Ke snížení tržeb informačních a komunikačních činností přispěly nejvíce vydavatelské služby a filmový průmysl.

Podle Dufka šetří firmy na službách poté, co se jim propadly zakázky. „Útlum služeb přichází o něco později než samotné zakázky, takže i jejich nastartování bude o něco později,“ předpokládá Dufek. Optimistické scénáře očekávají obnovu růstu sektoru služeb na začátku roku 2010.

Vývoj tržeb v jednotlivých sférách
Vývoj tržeb v jednotlivých sférách