ČSSD: Česko přijme euro nejdříve v roce 2014

Praha - Sociální demokracie, která tlačila na kabinet Mirka Topolánka, aby co nejdříve zavedl v Česku euro, začíná ve svém stanovisku k jednotné evropské měně slevovat. Podle stínového ministra financí Bohuslava Sobotky (ČSSD) je schodek státního rozpočtu tak velký, že euro nebude moct přijmout vláda, která vzejde z podzimních předčasných voleb, ale až ta následující s funkčním obdobím od roku 2013. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubek k tomu dodal, že jako vhodný termín pro přijetí eura se jeví až rok 2014. Ekonomové to ale považují za populismus.

„Rok 2013 je v tuto chvíli vyloučen jednak z věcného hlediska, jednak z politického. Jestli to bude rok voleb do poslanecké sněmovny, tak to prakticky vylučuje tuto možnost. Rok 2014 je podle nás rokem, kdy by to bylo možné,“ podtrhl ve svém dnešním vystoupení Paroubek.

Předseda ODS Mirek Topolánek:

„Je to zhruba osmadvacáté datum, které sociální demokraté v poslední době představili. Tak to beru jako předvolební kolorit.“

Za své prohlášení sklidil vlnu nevole ze strany ekonomů. „Pokud se politici budou chovat tak, aby Česká republika nemohla zavést euro, tak velmi překvapivě Česká republika nebude moci zavést euro. Pokud rok 2013 je nereálný proto, že v roce 2013 jsou volby, tak to je jistě argument, který i průměrný ekonom tak úplně nemusí chápat,“ komentoval Paroubkovo prohlášení analytik společnosti Deloitte Luděk Niedermayer.

Euro oddaluje vysoký schodek rozpočtu

Podmínkou pro přijetí eura je schodek státního rozpočtu ve výši nepřesahující tři procenta HDP - vyplývá to z tzv. maastrichtských kritérií. Letos přitom bude zřejmě vládní deficit kolem 5 procent HDP. Sociální demokracie si stanovuje za cíl do roku 2014 schodek na požadovanou výši snížit, to znamená, že by se měl pohybovat mezi 110 a 120 miliardami.

Ministr financí úřednické vlády Eduard Janota plánuje letošní schodek udržet na 150 miliardách korun. „Letošní rozpočtový cíl 150 miliard korun vypadá ambiciózně a určitě se mu dá tleskat, ale kdyby vláda neměla rezervní fondy, tak by byl o 31 miliard korun vyšší. Těchto 31 miliard už příští vláda mít v roce 2010 nebude,“ řekl novinám Sobotka. Odhaduje také, že v roce 2010 deficit státního rozpočtu může být až 220 miliard korun.

Podle odborníků ale nebude až tak velký problém dostat deficit státního rozpočtu pod požadovanou hranici už v roce 2011. S penězi se ale nesmí plýtvat.

Analytik  Luděk Niedermayer pro ČT

„Je pravda, že v letošním a v příštím roce zřejmě Česká republika bude mít potíže se státním rozpočtem, tak jako má potíže celá řada ekonomik, protože všechny jsou zastiženy globální recesí. Není ale důvod, proč by se pak nemohly schodky začít zlepšovat tak rychle, aby například rozpočet roku 2011, který by byl potřebný pro splnění termínu 1. 1. 2013, nebyl už ve slušném stavu.“  

Podle Sobotky je při škrtech potřeba zohlednit rozdílnosti rezortů

Ekonomický expert ČSSD Sobotka nabízí i vlastní plán, jak by vláda měla deficit snížit. Prvořadé je podle něj stanovit základní výdaje a z nich vycházet. Sobotka upozornil, že původní plán škrtnout každé kapitole 10 procent výdajů není reálný, protože každá kapitola má jiný podíl povinných výdajů. „Lze škrtat v provozních výdajích, lze škrtat ve službách, lze škrtat v poradenských firmách, poradenských kancelářích a v marketingu. Minulá vláda Mirka Topolánka byla v oblasti marketingu velmi aktivní a v tom určitě nechceme pokračovat,“ říká Sobotka.

Stínový ministr financí také upozornil, že Topolánkova vláda neměla rezervní fondy, které by přitom mohly rozpočet rozšířit až o 30 miliard. Vedle toho odhaduje, že protikrizová opatření se vyšplhají na 40 miliard korun. „Takže je tady vlastně dalších 70 miliard korun, o kterých bývalý ministr Kalousek nemluvil, zatím o nich nemluví ani ministr Janota, ale je to reálný problém, který před příští vládou leží,“ dodává Sobotka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropská protiopatření by Američany určitě bolela, míní Horská

„Je to zhruba jedna pětina celkového exportu zboží do Ameriky. (...) Není to malá částka a je to něco, co by určitě američtí spotřebitelé pocítili a bolelo by je to,“ řekla v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem poradkyně premiéra Petra Fialy (ODS) a hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská v souvislosti s předschváleným protiopatřením na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Opatření vejdou v platnost v případě, že se USA a EU nedohodnou, jednání s americkou administrativou ale dosud neskončila.
před 4 hhodinami

Deště dál komplikují žně. Regenerativní pole zkouší vyzrát na klima

Časté přeháňky i vytrvalejší deště v posledních dnech komplikují farmářům sklizeň obilí a řepky. Na jižní Moravě je zatím sklizena jen zhruba třetina ploch. Každý další déšť navíc snižuje kvalitu obilí. V celém Česku zemědělci zatím sklidili necelých třináct procent jimi osetých polí, zlomek proti loňsku. Farmáři na Královéhradecku se na klimatickou změnu snaží vyzrát. Regenerativní pole se zaměřují na obnovu a oživení půdy.
před 4 hhodinami

Vyrovnejte obchodní deficit, můžeme omezit dovoz, pohrozila v Pekingu šéfka EK

Unijní představitelé během čtvrtečního summitu s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem vyzvali k vyváženějším obchodním vztahům. Jestliže Peking situaci nevyváží, tak Evropská unie může snížit svou míru otevřenosti vůči čínskému dovozu, naznačila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. K zachování spolupráce a otevřenosti vyzval také čínský prezident Si Ťin-pching. Evropská delegace jednala i s čínským premiérem Li Čchiangem.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pražská burza poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů

Pražská burza ve čtvrtek poprvé ve své historii zavřela nad hranicí 2200 bodů. Index PX posílil o 0,46 procenta na 2202,81 bodu a zhruba o deset bodů tak vylepšil své dosavadní maximum z 21. května letošního roku. K růstu mu pomohly především akcie Erste Bank, které přidaly více než tři procenta. Vyplývá to z údajů burzovního webu.
před 6 hhodinami

KHNP představila firmám podmínky pro zapojení do dostavby Dukovan

Přípravy stavby nových jaderných bloků v Dukovanech pokračují podle plánu, nadále platí i závazek šedesátiprocentního postupného zapojení českých firem do projektu, uvedl na semináři korejské společnosti KHNP v Praze ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN). Korejci při semináři představili zástupcům téměř stovky tuzemských firem podmínky pro zapojení do výstavby. České firmy zajistí práce na geologickém průzkumu, který v Dukovanech začne v příštím týdnu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bez dohody uvalí EU na USA cla ve výši 93 miliard eur, schválily unijní státy

Zástupci členských států EU podpořili protiopatření na americké zboží v hodnotě 93 miliard eur (2,3 bilionu korun). Odvetná cla by mohla být uvalena, jestliže se Unii nepodaří dosáhnout obchodní dohody s USA. Jednání s americkou administrativou dosud neskončila, v případě jejich neúspěchu zavedou Spojené státy od 1. srpna třicetiprocentní cla na zboží z EU. Protiopatření ze strany Unie by pak měla začít platit zčásti od 7. srpna, zčásti o měsíc později.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vyšší mýto dle Mátla zaplatí dva kilometry nové dálnice. Pocítí to zákazníci, varují dopravci

Vláda schválila zvýšení mýtných poplatků pro nákladní auta od začátku příštího roku. Náklady se promítnou do cen, varoval v Událostech, komentářích prezident Sdružení automobilových dopravců Česmad Bohemia Josef Melzer. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl řekl, že jde o určité navýšení rozpočtu, ale už nyní se podle něj staví dálnice rychleji než v přechozích letech.
před 12 hhodinami

Bílý dům zveřejnil akční plán pro AI. Chce dosáhnout „globální dominance“

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zveřejnila plán politiky v oblasti umělé inteligence (AI), který definuje priority USA k dosažení „globální dominance“ v tomto odvětví. Plán počítá například s exportem americké technologie AI do zahraničí a s tvrdým postupem proti státním zákonům, které jsou považovány za příliš restriktivní a brání jejímu rozvoji.
23. 7. 2025
Načítání...