Hutnické pojišťovně Agel nestačil, chce fúzovat dále

Ostrava - Hutnická zaměstnanecká pojišťovna (HZP) potvrdila, že jedná o sloučení s Českou národní zdravotní pojišťovnou. Nově vzniklá pojišťovna by měla nést název Česká průmyslová pojišťovna. Hutnická zaměstnanecká pojišťovna se přitom teprve před nedávnem dohodla na spojení se zdravotní pojišťovnou Agel, kterou před rokem založil třinecký podnikatel Tomáš Chrenek.

Podle marketingového ředitele HZP Josefa Křivánka chce HZP i v budoucnu hrát významnou roli na trhu zdravotního pojištění a jednou z možností je právě spolupráce na vytvoření větší zdravotní pojišťovny zaměřené na oblast průmyslu. „Cílem je vytvořit silnější subjekt, který by byl založen stejně jako původní zaměstnanecké pojišťovny na úzké spolupráci s českým průmyslem. V tomto kontextu HZP nepopírá, že o vzniku takové zdravotní pojišťovny jedná s ČNZP,“ uvedl Křivánek. Pokud bude jednání úspěšné, vznikne nová pojišťovna nejdříve na podzim, nebo počátkem příštího roku.

Vedení Hutnické zaměstnanecké pojišťovny je přesvědčeno, že zdravotní pojišťovna českého průmyslu může dlouhodobě prosperovat lépe než izolovaně působící zaměstnanecké pojišťovny. „HZP se domnívá, že zdravotní pojišťovna českého průmyslu zůstane na trhu i po případné reorganizaci zdravotního pojištění v příštích letech tak, jak ji avizují úvahy politiků,“ doplnil Křivánek.

Video Slučování zdravotních pojišťoven
video

Slučování zdravotních pojišťoven

Projekt vzniku České průmyslové zdravotní pojišťovny se zamlouvá i České národní zdravotní pojišťovně. Její správní rada ho podpořila již včera.

Spojením obou pojišťoven vznikne třetí největší pojišťovna v zemi. Díky zdravotnickému byznysu miliardáře Chrenka bude navíc vybavená vlastní sítí nemocnic, poliklinik a lékáren. Regionální lékaři se ale obávají, že by takový ústav mohl zvýhodňovat vlastní zdravotnická zařízení. Vše teď záleží na ministerstvech financí a zdravotnictví a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Ministerstvo zdravotnictví v tom má jasno. „Pokud subjekty dodají podklady, které mají, a budou řádně splněny podmínky, tak ministerstvo nemá jinou možnost než to schválit,“ konstatoval Vlastimil Sršeň. Antimonopolní úřad ale zatím žádné kroky předjímat nechce. „Nelze dopředu hovořit o tom, zda to dovolí, nebo nedovolí, to se řeší až při správním řízení,“ řekl ČT jeho mluvčí Kristián Chalupa.