Traktory zablokují dálnice na přelomu června a července

Praha - Protesty zemědělců, během kterých chtějí zablokovat dálnice, se podle Agrární komory uskuteční po 22. červnu. Na doladění přesného termínu si zemědělci nechávají ještě čas, je ale jasné, že blokáda zkomplikuje dopravu buď v posledním červnovém týdnu, nebo na počátku července. Protesty budou probíhat na jednom či více dálničních tazích v Česku a zemědělci chtějí tímto způsobem upozornit na likvidačně nízké výkupní ceny mléka.

„Naše trpělivost je u konce a rozhodli jsme se, že uděláme další akce a že tyto akce budou daleko důraznější než kdykoliv předtím,“ podtrhl prezident Agrární komory Jan Veleba. Nízké výkupní ceny mléka podle něj decimují chovatele skotu, situace v odvětví je prý velmi vážná. Razantní pokles stavu skotu by se podle Veleby projevil negativně na vzhledu venkovské krajiny, kterou pasoucí se krávy pomáhají udržovat.

Zemědělci požadují, aby EU pro mléko stanovila minimální výkupní ceny, podobně jako to již funguje u škrobu nebo cukru. Navíc chtějí dostat přímou finanční podporu z EU a přimět stát, aby podporoval spotřebu mléka, jak je tomu například na Slovensku, kde se v současné době koná propagační kampaň za zvýšení spotřeby.

Video Telefonát Daniely Písařovicové
video

Telefonát Daniely Písařovicové

Telefonát Daniely Písařovicové

9.6.2009 Z13.00

Zemědělci chystají další várku protestů

Blokády nejsou dobrý nápad

Myšlenka blokování dálnic se vůbec nezamlouvá ministerstvu zemědělství. Tíživou situaci českých farmářů si prý plně uvědomuje a hledá co možná nejlepší řešení. „Nechci nikomu ubírat právo na protest, vnímám jejich složitou situaci, ale nedomnívám se, že toto je ten správný způsob,“ podotkl v rozhovoru pro ČT24 ministr zemědělství Jakub Šebesta.

Majitel firmy a mlékárny František Němec:

„Nesouhlasím s tím, že je potřeba protestovat proti tomu, aby nám stát dával větší dotace, je potřeba dělat něco jiného, než stát s rukou nataženou proti státu.“

Čeští farmáři pojedou protestovat i do Lucemburku

Blokáda českých dálnic ale nebude jedinou protestní akcí, kterou zemědělci v nejbližší době chystají. Zúčastnit se chtějí také celoevropské demonstrace, která se bude konat u příležitosti zasedání ministrů zemědělství 22. června v Lucemburku. Z Česka do Lucemburku vyrazí pět až sedm autobusů s demonstranty.

Zemědělci podle svých slov vyprodukují jeden litr mléka s náklady ve výši 8,5 koruny. Mlékárny jim za stejné množství zaplatí ale jen kolem 6 korun. Výkupní cena mléka je v celé Evropě zhruba o třetinu nižší než před rokem, nejhorší je situace na východě Evropy.

Dobře si ale nevedou ani zemědělci na Západě. „V takovém Německu jsou ceny nejnižší za posledních 30 let,“ uvedl Stanislav Jaš, který je zástupcem České republiky v celoevropské nevládní agrární organizaci Copa-Cogeca. Německo je přitom nejvýznamnějším producentem mléka v EU, na celkové výrobě se podílí 20 procenty.

Mléčná stávka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24