Bývalý Škodaexport je v insolvenci

Praha - Společnost PA Export, která dříve nesla název Škodaexport, je v insolvenci. Městský soud v Praze dnes zahájil insolvenční řízení na návrh společnosti Siemens Engineering, která své pohledávky po lhůtě splatnosti vůči PA Export vyčíslila na takřka 130 milionů korun. Uvedlo to ministerstvo spravedlnosti.

Státní podnik Škodaexport, který v zahraničí sjednával miliardové obchody pro české strojírenské a energetické firmy, byl loni privatizován. Ministerstvo financí jej za 210 milionů korun prodalo skupině ČKD Group, která prý před nedávnem oznámila záměr vrátit tuto firmu státu. Důvodem je údajně zkreslené účetnictví a mnohem větší rizikovost projektů firmy, než jak byly popsány investorům před prodejem.

Škodaexport patřil v 90. letech k největším vývozcům průmyslových celků v Česku. Firmě ovšem postupně narůstaly dluhy a podnik se v roce 2002 dostal na pokraj bankrotu. Stát ho ale považoval za strategický pro tuzemský průmysl, a tak firmu od tehdejších akcionářů vykoupil a loni znovu privatizoval.