Parcelu na Měsíci už má přes osm milionů lidí

Praha - Přestože to někteří označují za podvod, pozemky na Měsíci jdou dobře na odbyt. Alespoň jeden akr už má na Měsíci víc než osm milionů lidí - z toho 15 tisíc Čechů. Mezi šťastnými měsíčňany figuruje například předseda ČSSD Jiří Paroubek či pražský primátor Pavel Bém. Podle informací Filipa Rajcharta z Lunární ambasády ho oba politici dostali darem k narozeninám. Kromě komerčních projektů existují ale i nekomerční, mezi něž patří například projekt Mars Science Laboratory spuštěný americkou NASA, v rámci kterého se může dostat na sousední planetu jméno každého z nás.

„Nejlevnější pozemek na Měsíci stojí 999 korun s tím, že velikost je 4 047 metrů čtverečních, což je jeden americký akr,“ řekl České televizi Rajchart. Koupit je možno ale také luxusní pozemky. Za VIP parcelu v Měsíčním Beverly Hills s rozlohou tři akry zaplatí zájemce 25 tisíc korun.

Výměnou za zaplacenou sumu dostane kupující list vlastnictví, který obsahuje jméno a datum narození nového majitele a dále číslo pozemku, jenž koupil. Navíc dostane nový majitel mapu, kde je podle souřadnic naznačené, kde se pozemek, který vlastní, nachází. Majitel pozemku v elitní čtvrti získá navíc certifikáty v luxusních rámech či pas občana Měsíční republiky.

A na co se vlastně využívají peníze, které lidé za pozemky zaplatí? „Peníze jsou zajímavá stránka tohoto byznysu. Poměrně velká částka peněz odchází do Lunární ambasády do Nevady za panem doktorem Dennisem Hopem,“ uvedl Rajchart. Hope celý projekt vymyslel a nechal si ho od amerických úřadů patentovat.


Prodej parcel na Měsíci se rychle vzpamatoval i z hospodářské krize

Stejně jako jiné sféry byznysu i prodej pozemků na Měsíci zasáhla hospodářská krize. Prodej spadl téměř na nulu, a tak například Lunární ambasáda pro Českou a Slovenskou republiku musela slevit. V březnu byl nejlevnější pozemek na Měsíci k mání za 799 korun. Tato akce ovšem trvala jen měsíc, pak se prodeje opět rozhýbaly a Lunární ambasáda se mohla vrátit k původním cenám.

Pozemky na měsíci se v Česku prodávají od roku 2005. Právě letošní rok, který je díky čtyřicátému výročí prvního přistání člověka na Měsíci rokem astronomie, považují protagonisté projektu za velký třesk a důvod k expanzi. Měsíčňanem se letos stal například český herec Pavel Trávníček.

Recese, nebo důmyslný podvod?

Prodej pozemků na Měsíci má celou řadu kritiků. Shodují se v tom, že se jedná o podvod, podle mezinárodních smluv nelze prý vlastnit pozemky na vesmírných tělesech. Lunární ambasáda ale kritikům oponuje s tím, že v mezinárodních smlouvách je mezera, která umožňuje vlastnictví pozemků na vesmírných tělesech fyzickým a právnickým osobám. Své nároky nemohou uplatňovat pouze státy.

„To, co nepatří nikomu, si každý může přivlastnit. Právě této “mezery„ v zákonech si všiml Dennis Hope, který v roce 1980 požádal příslušné úřady státu Kalifornie o registraci vlastnického práva,“ píše se na webu Lunární ambasády. Úřady daly Hopovi za pravdu a vystavily listiny, které jeho vlastnictví Měsíce potvrzovaly. Nyní se neděje nic jiného než to, že Hope takto nabyté parcely prodává.

Filip Rajchart z Lunární ambasády:

„My přinášíme lidem radost, přinášíme jim úsměv, přinášíme jim opravdu netradiční dárek.“


Na Mars zadarmo

Zatímco za pozemky na Měsíci se musí platit, na Mars může každý vyrazit zcela bezplatně. „Až se za dva roky vydá v rámci projektu Mars Science Laboratory na cestu na povrch Marsu průzkumné automatické vozidlo Curiosity, ponese na své palubě kromě vědeckých přístrojů také čip se jmény lidí z celé planety Země, kteří využijí nabídky NASA,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 publicista Pavel Toufar.

Cesta k tomu, aby jméno každého, kdo bude mít zájem, letělo na Mars, je velmi jednoduchá. Stačí kliknout na stránky NASA věnované tomuto projektu a zaregistrovat tam své jméno a příjmení. Zároveň si zde každý může vytisknout certifikát, který prokazuje, že jeho jméno poletí na sousední planetu. „V záplavě všelijakých komerčních nabídek na prodej pozemků na Měsíci, Marsu nebo dokonce i na Venuši, za tuto možnost přitom nezaplatíte ani korunu,“ dodal Toufar. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Europoslanci schválili změny emisních norem, automobilky získají více času

Europoslanci ve čtvrtek schválili změny emisních norem oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a dodávky, které automobilkám poskytnou více času na splnění emisních cílů. Nově by automobilky měly vykazovat plnění cílů za tříleté období, nikoli za každý rok. Výrobci automobilů se tak podle Evropské komise vyhnou placení pokut za nesplnění emisních cílů už letos.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

České firmy nepůjde při dostavbě Dukovan obejít, řekl Vlček

Korejská společnost KHNP podepsala první závazné smlouvy o budoucí spolupráci s českými firmami na výstavbě nových bloků v Dukovanech. Měly by mít na starosti až šedesát procent obří zakázky. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem ujistil, že samotný kontrakt obsahuje záruky, aby tuzemské firmy nebylo možné obcházet.
před 22 hhodinami

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní pokuty

Energetický regulační úřad letos udělil rekordní sankce za praktiky proti spotřebitelům. Historicky nejvyšší šestimilionovou pokutu dostala společnost ELGAS Energy, spotřebitelé na ni poslali tisíce stížností. Skoro 1,5 milionu korun udělil úřad Lidové energii. Regulátor rozdal pokuty za víc než devět milionů korun. Nejčastěji si lidé stěžují na špatné vyúčtování.
7. 5. 2025

Vláda schválila připravovaný podpis dohody o Dukovanech s KHNP

Korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky An Tuk-kun věří, že Česko a Korea mohou překonat překážky, které vyvstaly při schvalování tendru na dostavbu dukovanské jaderné elektrárny. Po slavnostním podpisu smluv o budoucí spolupráci jednal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Vláda zároveň schválila připravovaný podpis finální dohody s KHNP dopředu pro případ, až podpis kontraktu bude možný.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

ČNB snížila úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu

Bankovní rada České národní banky (ČNB) snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,5 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od začátku prosince 2021. Podle analytiků vývoj ekonomiky dával argumenty pro snížení sazby i pro její ponechání na 3,75 procenta. Guvernér ČNB Aleš Michl řekl, že prostor pro další snižování sazeb je omezený a tento krok je podmíněný tím, že v české ekonomice budou slábnout proinflační rizika.
7. 5. 2025Aktualizováno7. 5. 2025

Průmysl v březnu meziročně rostl lehce, stavebnictví výrazně

Stavební výroba v tuzemsku v březnu meziročně vzrostla o 12,1 procenta, dvouciferným tempem posílila produkce v pozemním i v inženýrském stavitelství, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj k růstu zčásti přispělo teplejší počasí a nízká srovnávací základna. Meziročně v březnu reálně stoupla i průmyslová výroba – o 1,4 procenta, tedy podobně jako v únoru, kdy vzrostla o 1,5 procenta. V porovnání s loňským březnem vzrostly i zakázky v sektoru, uvedli statistici.
7. 5. 2025

Evropská komise plánuje zákaz uzavírání nových smluv na ruský plyn

Evropská komise (EK) navrhne zákaz uzavírání nových smluv s dodavateli ruského plynu, stávající spotové smlouvy budou zastaveny do konce roku 2025. Oznámil to eurokomisař pro energetiku Dan Jörgensen, který ve Štrasburku představil plán, jak ukončit veškerý dovoz ruských fosilních paliv do Evropské unie (EU).
6. 5. 2025Aktualizováno6. 5. 2025
Načítání...