Unilever zavře závod v Nelahozevsi, propustí 634 lidí

Praha - Unilever, britsko-nizozemský výrobce potravin a spotřebního zboží, zavře svůj závod v Nelahozevsi u Kralup nad Vltavou, který zaměstnává 634 lidí. K utlumení výroby má dojít v několika fázích, úplně ukončena bude ve druhém čtvrtletí roku 2010. I po ukončení výroby v Česku bude firma pokračovat ve svých obchodních aktivitách. Jako hlavní důvody ukončení výroby v Česku označil Unilever snížení nákladů a urychlení operací a inovací. Společnost přistoupila k úplnému uzavření závodu poté, co byly zváženy všechny ostatní možnosti.

„Tento záměr se v žádném případě nedotýká marketingových a obchodních aktivit společnosti Unilever. Unilever je i nadále odhodlán v České republice podnikat a dodávat své produkty spotřebitelům i zákazníkům,“ uvedla firma. Výroba z Česka by měla být přesunuta do závodů v Rumunsku a Polsku.

Vedení společnosti dnes jednalo s odboráři. Pracovní místa necelých tří stovek lidí pražské administrativní pobočky společnosti zůstanou zachována. „Budeme jednat s možnými strategickými partnery a budeme hledat uplatnění pro naši provozovnu,“ zdůraznil výkonný ředitel pro Českou republiku Antonín Jiroušek.

Video Vstup Luďka Jíry
video

Vstup Luďka Jíry

Mělnický úřad práce zatím nemá jasno o tom, jak přesně bude situaci řešit. „O svém záměru nás Unilever informoval dnes, ale čekáme ještě na konkrétní údaje. Chybí nám jakékoliv informace o zaměstnancích, například věková struktura, bydliště a tak podobně,“ uvedl ředitel úřadu práce Zdeněk Studený. Podle něj však v žádném případě nebude jednoduché najít pro takové množství lidí nové zaměstnání. „Situace na trhu práce dnes není jednoduchá. My samozřejmě budeme nabízet pomoc, možnost rekvalifikací nebo třeba oslovování nových zaměstnavatelů. Na jakékoliv konkrétní plány je ale dnes ještě brzo,“ dodal.

Míra nezaměstnanosti na Mělnicku se na konci srpna pohybovala kolem 7,3 procenta. Bez práce bylo v regionu 4 058 lidí schopných okamžitě do zaměstnání nastoupit. Mělnický úřad práce přitom nabízel na konci prázdnin 406 volných pracovních míst. To znamená, že na jednu volnou pracovní pozici připadalo téměř deset uchazečů.

Unilever už jeden závod v Česku v minulosti zavřel

Unilever zrušil v roce 2004 závod v Zábřehu na Moravě na Šumpersku. O místo tehdy přišlo zhruba 300 zaměstnanců. Výroba tatarky a majonéz či instantních potravin se přesunula právě do Nelahozevsi.

Tržby společnosti stouply od dubna do konce června o procento na 10,5 miliardy dolarů (asi 182,2 miliardy korun) a objem prodeje se zvýšil o dvě procenta. Unilever zaznamenal mírný úspěch na americkém kontinentu, dařilo se mu ale hlavně v Asii a Africe. Naopak v západní Evropě jeho tržby klesly o více než pět procent.

0Unilever je jedním z největších světových dodavatelů rychloobrátkového zboží a působí ve více než sto zemích. Stejně jako další firmy z oboru se však potýká s krizí. V letošním druhém čtvrtletí se čistý zisk společnosti snížil o 17 procent na 758 milionů eur (zhruba 19,2 miliardy korun). Pokles ziskovosti vedení firmy vysvětlilo poklesem marží právě kvůli krizi.

Ke konci roku 2008 měl Unilever v asi stovce zemí po celém světě 174 000 zaměstnanců.

Vedle rostlinných tuků značek Rama, Flora či Perla se v Nelahozevsi vyrábí téměř celé portfolio značky Hellmann's. Mezi značky Unileveru patří i zubní pasty Signal, zmrzlina Algida, čaje Lipton, kosmetika Dove a další.