Nejlepším ležákem Kozel, mezi výčepními pivy bodoval Zubr

Praha - Vítězem soutěže České pivo roku 2009 se mezi světlými ležáky stal Velkopopovický Kozel Premium. V nejprestižnější kategorii soutěže za sebou nechal 20 konkurentů. V novinářské anketě Naše pivo 2009 zvítězil stejně jako loni ležák Pilsner Urquell z Plzeňského Prazdroje. Výsledky 9. ročníků obou soutěží byly vyhlášeny během dnešní Svatováclavské slavnosti českého piva. Za nejlepší výčepní pivo porota vybrala přerovský Zubr Classic. Druhé místo obsadil Zubr Gold, třetí příčku získal opět Velkopopovický Kozel, tentokráte se světlým výčepním pivem. Nejlepší domácí piva vybírala jedenadvacetičlenná porota složená převážně ze sládků a pivovarských odborníků. Soutěže se letos zúčastnilo celkem 53 piv.

Na druhém místě mezi světlými ležáky skončil Zubr Premium z přerovského pivovaru Zubr, bronzová příčka patří Jubilejnímu ležáku z produkce Královského pivovaru Krušovice. Kategorii tmavých ležáků vyhrál stejně jako loni Rebel černý z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod. Druhý se umístil Granát z pivovaru Černá Hora, třetí Postřižinské pivo z pivovaru Nymburk.

Mezi nealkoholickými zvítězil Zlatopramen

Mezi devíti nealkoholickými pivy se stal vítězem Zlatopramen Nealko, který vaří pivovar Krásné Březno. Druhé místo získal Radegast Birell, o třetí příčku se podělil Zubr Free s Primátorem Nealko z náchodského pivovaru.

V novinářské anketě byl druhým nejoblíbenějším pivem Bernard ze stejnojmenného Rodinného pivovaru v Humpolci, třetí příčku obsadilo pivo Svijany z produkce Pivovaru Svijany. V novinářské anketě hlasovala téměř stovka zástupců médií. Ti letos nominovali 69 značek, což byl rekordní počet v dosavadní historii ankety.

Do síně slávy uvedeni sládek a mentor

Během slavnostního večera v pražském hotelu Hilton byli uvedeni do Síně slávy Českého pivovarství a sladařství bývalý dlouholetý sládek Budějovického Budvaru Josef Tolar a Ivan Houska, který řadu let řídil Střední průmyslovou školu potravinářské technologie v Praze. Ta vychovala mnoho dnešních pivovarnických a sladařských expertů.

Pivo v PET lahvích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24