České banky obstály v době recese

Praha - Účastníci dnešního shromáždění členů České bankovní asociace (ČBA) se shodli na tom, že český bankovní sektor obstál ve složité době celosvětové recese jako jeden z nejzdravějších a nejstabilnějších v evropském i globálním měřítku. Prezident ČBA Jiří Kunert také příznivě hodnotil návrh státního rozpočtu s redukovaným schodkem a úsporný balíček, který má státním financím pomoci k větší stabilitě. „Nicméně i tak zůstává další vývoj veřejných rozpočtů problémem, jehož vývoj budou banky nadále bedlivě sledovat,“ dodal Kunert.

 

Banky a stavební spořitelny na tuzemském trhu v pololetí vydělaly celkem 26,6 miliardy korun, což bylo stejně jako loni do konce června. Většinu zisků vytvořily čtyři velké peněžní ústavy - České spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit Bank. Banky a stavební spořitelny na tuzemském trhu v pololetí vydělaly celkem 26,6 miliardy korun. Celkem v tuzemsku působilo 37 společností, z toho 30 ovládaných zahraničním kapitálem, vyplývá ze statistik České národní banky.

Ve druhém pololetí očekávají analytici zhoršení výsledků. „Nezaměstnanost i počet bankrotů nadále porostou. To bude znamenat další růst podílu nesplácených úvěrů, a tedy i nákladů rizika. Snižování provozních nákladů bude stále obtížnější a také mimořádně vysoké výnosy z obchodování, kterých jsme byli svědky u některých bank v prvním pololetí, se nemusí opakovat,“ upozornil koncem srpna analytik firmy Cyrrus Marek Hatlapatka.

ČBA sdružuje 33 bank reprezentujících zhruba 99 procent českého trhu. K jejím hlavním úkolům patří asistence při implementaci změn v bankovní legislativě a odborný servis pro celý sektor.