Prodeji aut se daří i bez šrotovného

Praha - Přestože Česká republika nezavedla šrotovné, vozů se prodalo o 17 tisíc více než loni. Neprodávanější značkou osobních aut je Škoda, následuje Ford a Volkswagen. Kromě osobních vozů zaznamenaly pokles všechny kategorie. Dovoz ojetých osobních aut spadl o 39 procent, z toho více než pětinu tvoří vozy starší deseti let.

Nejvíce aut se podle tajemníka Svazu dovozců automobilů Pavla Tunkla prodalo ve třídě malých a minivozů. Jejich podíl se ale snížil z loňských téměř 50 procent na 38 procent. Naopak o jedno procento posílil prodej vozů nižší střední třídy. Téměř 54 procent vozů si pořídili privátní zákazníci.

Zvýšil se rovněž podíl automobilů s naftovým motorem, a to zhruba o pět procent. Prodej vozů vzrostl také díky přesunu části vykazovaných prodávaných aut z kategorie lehkých užitkových, kam byly zařazovány kvůli možnosti odpočtu daně z přidané hodnoty. Od dubna je totiž možné DPH odečíst i u osobních vozů bez nutnosti jejich přestavby na užitkové.

Video Auta se v ČR prodávají i bez šrotovného
video

Auta se v ČR prodávají i bez šrotovného

Auta se v ČR prodávají i bez šrotovného

EK, 6.10.2009

Rozhovor s Pavlem Tunklem a Pavlem Korbelem

Kromě osobních vozů zaznamenaly pokles všechny kategorie. Prodej nákladních aut se propadl o 56 procent. Odbyt autobusů se snížil o 44 procent. Klesá také zájem o motocykly.