ČSA loni zabředly do téměř čtyřmiliardové ztráty

Praha – České aerolinie hospodařily v roce 2009 se ztrátou 3,76 miliardy korun. Výsledek na pondělním zasedání schválila valná hromada a dala rovněž zelenou převodu ztráty na účet neuhrazených ztrát z minulých let. Firma věří, že se jí podaří do konce roku propad výrazně snížit. Podle aktuálních odhadů bude v letošním roce ztráta na úrovni 600 milionů korun.

„Všechno nasvědčuje tomu, že současnou ztrátu se nám do konce roku podaří výrazně snížit, aktuální modely předpokládají její výši na úrovni 600 milionů korun,“ uvedl předseda představenstva a prezident ČSA Miroslav Dvořák. To by podle něj představovalo více než šestinásobné zlepšení.

Valná hromada rovněž schválila kroky, které formálně umožní vyčlenit technický úsek do samostatné dceřiné společnosti, což je podle vedení firmy v souladu s již dříve avizovaným záměrem společnosti. V této souvislosti dnes ze své funkce člena představenstva odstoupil viceprezident pro pozemní provoz Peter Jusko. Novým členem představenstva dozorčí rada s účinností od dnešního dne zvolila Miloše Kvapila, který je zároveň ředitelem výcviku posádek letadel ČSA.

ČSA potrápil propad zájmu o cestování, ke kterému došlo v důsledku hospodářské krize. Záchrana ztrátových aerolinií se vyžádá výrazné zeštíhlení společnosti. Aerolinie proto vydělují řadu svých součástí do dceřiných podniků, některé se budou snažit v budoucnu prodat. Ozdravný plán krom toho počítá se snížením počtu letadel o třetinu a počtu zaměstnanců až o desetinu.