Antimonopolní úřad se do budoucna v oblasti veřejných zakázek hodlá zaměřit také na osvětu, aby jednotliví zadavatelé dokázali identifikovat, zda je v konkrétních případech soutěž o veřejnou zakázku transparentní, nebo jsou uchazeči domluveni. Úřad se tak chce podílet na odstranění korupčního prostředí. Proto se podle svého předsedy Petra Rafaje jeho podřízení účastnili i nedávné iniciativy Americké obchodní komory. Jedním z cílů, které podporují i strany vznikající vládní koalice, je zamezit tomu, aby veřejné zakázky v Česku mohly získat firmy, u nichž není známo, kdo je ovládá.
„Tyto iniciativy vítáme a budeme je podporovat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže by měl hledat cestu, jak v zákoně zajistit co největší transparentnost a jednoznačnost,“ uvedl Rafaj.
Do budoucna se hodlá Rafajův úřad zaměřit na dva trendy, které vycházejí z iniciativy Evropské unie. Jde o právo na spravedlivý proces a rozvíjení více ekonomického přístupu při odhalování porušení zákona. Některé z těchto případů jsou už v řízení, například kauza kolem chování společnosti Student Agency na lince Praha-Brno a zpět.