Vítězství ve fotbale by mohlo vytáhnout Španělsko z krize

Madrid – Úspěch španělského týmu ve fotbalovém mistrovství světa by mohl oživit i ekonomiku jedné z nejzadluženějších zemí Evropy. Na odbyt jdou fotbalové dresy, což znamená vzpruhu pro obchod, o zemi se navíc teď hodně mluví v zahraničí, což by do ní mohlo přilákat více turistů. A vítězství pomáhá i samotným Španělům. Mohou se alespoň na chvíli oprostit od každodenních problémů, mezi které patří především vysoká nezaměstnanost a zadluženost.

Španělští obchodníci se vezou na vlně z úspěchů země na fotbalovém mistrovství světa. Vlajky, fotbalové dresy nebo národní maskoti jdou už několik dní pěkně na dračku. „Věci doslova mizí z regálů. Španělé mají zájem hlavně o dres útočníka Davida Villy, cizinci preferují Torrese,“ říká jedna z prodavaček suvenýrů.

Vítězství je obrovskou motivací pro všechny Španěly. Na svět se teď dívají pozitivněji, a tak by mohli být ochotnější k potřebným reformám, což by pomohlo vládě premiéra José Luise Rodrígueze Zapatera. „Zapatero by neměl promarnit tuhle šanci. Španělé teď drží při sobě a právě to by jim mohlo pomoci překlenout krizi,“ míní ekonomický poradce Enrique Quemada. Na stole teď přitom jsou třeba škrty v platech státních zaměstnanců nebo reforma trhu práce. Hlavně kvůli tomu prvnímu už Španělé neváhali stávkovat.

Video Vítězství ve fotbale povzbudí španělskou ekonomiku
video

Vítězství ve fotbale povzbudí španělskou ekonomiku

Španělsko loni skončilo s deficitem ve výši 11,2 procenta hrubého domácího produktu, a zařadilo se tak na roveň předluženého Řecka. Za nejistotu, kterou dluhová krize vyvolává na finančních trzích, už zaplatilo snížením ratingu. Agentura Fitch mu ho srazila o jeden stupeň na úroveň AA-plus. Španělsku teď nezbývá než šetřit a snažit se vypořádat se svými dluhy. Kdyby začalo mít stejně jako Řecko problém s jejich splácením, mohlo by to vzhledem k velikosti Španělska položit nejen zemi samotnou, ale přivodit rovněž krach eurozóny.

Dresy vítězů mistrovství světa jdou na dračku.
Dresy vítězů mistrovství světa jdou na dračku.