Máte problémy ve firmě? Vyražte na pouť do přírody

Praha - Máte problémy s firmou? Nedaří se vám uřídit vrcholný management podniku? Vydejte se na výlet do přírody! Buď sami, a nebo s celým kolektivem pracovníků. Jan Bím přišel s jednoduchým konceptem, který by měl manažerům vrátit psychickou rovnováhu. Procházet se přírodou a pomocí řízeného rozhovoru, intenzivního přemýšlení a dalších technik zrekapitulovat vlastní život.

Jan Bím, průvodce osobním růstem, začal s touto prací v roce 2009. Postupně ho k ní přivedl jeho život, jak procházel různými obdobími od programátora přes cestovatele až po ředitele cestovky. Jako člověk, který chodí s lidmi do drsných extrémních podmínek si uvědomil, že má dar lidi poslouchat a trochu jim i v jejich životě pomoci.

Tomáš Kaderka, general manager iMi Partner a.s.:

"Potřeboval jsem si srovnat jak dál s firmou. Do roku 2008 ta firma perfektně šlapala, pak nastala krize, spadli jsme samozřejmě s obratem dolů a já si potřeboval ujasnit, jak dál, protože ty zaběhané modely, které fungovaly do té doby, nějak přestaly fungovat, tak jsem potřeboval najít řešení."

Video Ekonomika ČT24
video

Ekonomika ČT24

Pouť podnikají dva typy klientů, z větší části jsou to vysoce postavení manažeři či majitelé firem a z druhé části jsou to lidé, kteří prošli obtížnou situací, lidé bez práce nebo po prožití obtížného životního zlomu. Nejčastěji se tak objevují témata vyhoření u vysoce postavených manažerů, dalším okruhem otázek je: „Kam dál?“ Už vybudovali úspěšnou firmu a cítí, že to není vše. Že v tom životě jsou ještě další možnosti. Mezi další témata patří vztahy, rodina a různé posuny životem.

Nejlépe se chodí za mrholení, když se válejí mlhy

Bímova firma měla za poslední rok už velké množství poutí ve všech typech počasí. Od zimy v Brdech, kde bylo půl metru sněhu a dvacetistupňový mráz, přes jaro, kde byly silné deště, až po vedra v létě, kdy byla třicetistupňová horka. Zkušenost ukázala, že nejvhodnější počasí je, když je tak lehce pod mrakem, zlehoučka popršívá, válejí se mlhy, mraky. Je to nejintenzivnější a nejlépe se vchází dovnitř. Nejčastěji se jedná o poutě jedno či dvoudenní.

Pokud to má být transformace osobní, tak je nejúčinnější uskutečnit seriál poutí. Pět šest deset a na konci delší jeden až dvoutýdenní. Člověk projde opravdu velkou změnou. A může se to odehrát v jednom jediném roce.

Ve firemní praxi se koná pouť s majitelem, kdy se mluví o něm a o tom, jak tu firmu vidí. Na to navazují poutě s vrcholovým managementem, kde se členové podívají na to, kdo jsou oni sami a jak se ztotožňují s majitelovou vizí. Tam pak dojde k osobnímu zpracování a na to navazuje celá řada produktů, které už neřídí přímo Bím, ale jeho přátelé z dalších školicích firem. Tam se pak pokračuje v tom, co se začalo tady v přírodě. Pouť je iniciátor změny, která se pak promítá do celé firmy od vrcholového vedení až po dělníky.

Martin Chovanec, jednatel společnosti dodávající interiéry:

"Myšlenka, že půjdeme na pouť postupně všichni a celý management, ta byla prvotní, protože my jsme poskládali ve firmě nový řídicí tým společnosti a potřebovali jsme, aby si sedl. Aby se sjednotil a ujasnil si, co kdo má hrát za roli. Proto jsme se po nějakých konzultacích s Honzou rozhodli, že tím všichni projdeme, abychom si uvědomili, kdo jsme, a abychom viděli, jestli jsme všichni schopní sledovat jeden cíl – a to je úspěch.

Výsledek byl takový, že s většinou lidí, kteří tímto prošli, jsme zjistili, že můžeme dál jít spolu, že se můžeme držet za ruku, ale byli i lidi, s kterými jsme zjistili, že nemůžeme, tak jsme si řekli, že spolu nemůžeme dál pracovat."

„Znám hodně manažerů, kteří vnímají ten spirituální rozměr práce, jakýsi vědomý byznys. Už to není jen o tom vydělávat peníze, ale trochu se už přemýšlí proč. Co je tím důvodem… Proč děláme tuto práci… Proč produkujeme tyto výrobky… Nejen vydělávání peněz, i když i to je důležité,“ uzavírá Jan Bím.

Jan Bím, organizátor výletů pro byznysmeny
Jan Bím, organizátor výletů pro byznysmeny
Více fotek
  • Jan Bím, organizátor výletů pro byznysmeny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195480.jpg
  • Koučing pouti pomáhá vyhořelým byznysmenům autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195476.jpg
  • Kreslení osobní mapy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195490.jpg
  • Jan Bím dokáže dobře naslouchat lidem autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/20/1955/195477.jpg