Novela stavebního spoření je podle spořitelen nezákonná

Praha - Trh se stavebním spořením čekají v následujících letech zřejmě významné změny. Vláda ve středu projedná zákon měnící podmínky stavebního spoření. Změna zákona počítá s 50procentní srážkovou daní na státní příspěvek za rok 2010, který se vyplácí v roce 2011, a to u všech smluv o stavebním spoření. V dalších letech bude jednorázová daň nahrazena přímo snížením státní podpory. Se změnami nesouhlasí zástupci Společnosti pro rozvoj bydlení a Asociace stavebních spořitelen, kteří se dnes sešli na společné konferenci. Novela zákona podle nich uškodí situaci ve stavebnictví i samotným spořitelnám.

Největší výtky obou společností se týkají samotného dosahu novely, která se bude týkat i již uzavřených smluv. Změna by sice formálně měla začít platit až od ledna příštího roku, kvůli zpětnému vyplácení státního příspěvku se však bude týkat i peněz naspořených letos. Asociace se navíc tvrdě ohrazují proti navrhované výši daně. „Zdanění 50 procent nemá ani matematickou logiku. Je právně nejproblematičtější a vždy bychom byli proti změně současných smluv,“ říká tajemník sdružení spořitelen Jiří Šedivý.

Hlavním argumentem státu je ušetření až 6 miliard z původně plánovaných 13 miliard korun. Chybějící peníze však podle společnosti pro rozvoj bydlení mohou výrazně zhoršit trh ve stavebnictví včetně zvýšení nezaměstnanosti. Novela může být problémem i pro samotné stavební spořitelny. Pokud prý nebudou mít dostatečný počet zájemců o stavební spoření, jejich možnosti půjčovat se značně omezí.

Video Daniela Písařovicová o průběhu konference
video

Daniela Písařovicová o průběhu konference

Vládní kabinet navrhovanou novelu zákona i daň ve výši 50 procent schvaluje. Sociální demokracie naopak hodlá přesvědčit Poslaneckou sněmovnu, aby zákon neschválila. V opačném případě je připravena podobu novely napadnout u Ústavního soudu.