IBM zvýšil čtvrtletní zisk na 3,6 miliardy dolarů

New York - Americkému technologickému gigantu IBM se v posledním proběhlém čtvrtletí dařilo. V tomto období totiž zvýšil zisk na 3,6 miliardy dolarů (zhruba 63,5 miliardy korun) z 3,2 miliardy před rokem. Ve výsledkové zprávě za třetí čtvrtletí zlepšil podnik i výhled celoročních výsledků díky prodeji nového hardwaru. IBM navíc překonal očekávání finančního trhu. Jeho akcie ale klesly, přestože se během dne dotkly historického maxima.

Analytici na Wall Street původně odhadovali zisk IBM na akcii na 2,75 dolaru, podnik vytvořil na akcii profit 2,82 USD. Čtvrtletní tržby podniku vzrostly na 24,3 miliardy z 23,6 miliardy dolarů před rokem. Analytici je podle ankety agentury Thomson Reuters v průměru odhadovali na 24,1 miliardy dolarů.

Zisk za celý rok podle jejího posledního odhadu dosáhne nejméně 11,40 dolaru na akcii. V předchozí prognóze IBM uváděla, že očekává nejméně 11,25 dolaru. Akcie podniku přitom během burzovního obchodování vystoupaly na historické maximum 143,03 dolaru. Emise poté mírně oslabila kvůli slabším tržbám IBM za technologické služby.