Na komoditním trhu roste obava z cenové bubliny

Londýn – Od počátku září rostou světové ceny komodit. Impuls jim k tomu dala příprava na razantní uvolnění americké měnové politiky novou vlnou růstu. Poté, co tento týden americká centrální banka (Fed) svůj plán podpořit slábnoucí ekonomiku pumpováním nových peněz skutečně oznámila, vzrostly obavy ze vzniku podobné „bubliny“ nereálně nadhodnocených cen komodit jako v roce 2008.

Ceny komodit opět letí vzhůru

Současná situace nápadně připomíná rok 2008, kdy spolu s překotným snižováním amerických úrokových sazeb, propadem dolaru a s pumpováním dodatečné likvidity do finančního systému ohroženého hypoteční krizí zažily ceny ropy, obilnin a dalších komodit nevídaně rychlý růst. Z něj se však brzy vyklubala jen nová spekulativní bublina, která po zablokování finančních kanálů po krachu banky Lehman Brothers v září 2008 rychle splaskla a ceny komodit se zřítily výrazně pod úrovně, na nichž byly počátkem roku.

Nová měnová stimulace pomocí tištění peněz by měla dál srážet kurz dolaru a zároveň dodat finančnímu sektoru rozsáhlé přebytky levných peněz. To jsou vedle nízkých úrokových sazeb podle analytiků právě ty faktory, které výrazně přispěly k cenové bublině trhu komodit první poloviny 2008. Šéf Fedu Ben Bernanke riziko vzniku nebezpečně vysoké inflace nepřipouští, protože krok Fedu má mimo jiné zabránit naopak deflaci čili poklesu cenové hladiny. Co se týče cen komodit, jejich růst v situaci všeobecně utlumených cen označil Bernanke za výjimku, která by neměla způsobit vážnější problém.

Slábnoucí dolar vybízí k nákupu rizikových komodit

Analytici však upozorňují, že přebytek peněžní likvidity bude investory táhnout k nákupům rizikovějších aktiv s vyššími výnosy. Zvláště atraktivní budou v dolarech obchodované komodity, protože se čeká, že kurz dolaru bude pod tlakem tištění peněz v USA dál slábnout. Komodity při klesajícím dolaru většinou zpevňují, protože když je investoři nakoupí v jiných měnách než dolarech, budou je mít levnější.

Nárůst cen komodit však může narušit cíl Fedu oživit ekonomický růst, a zejména to platí o ropě. Její cenové pohyby na rozdíl například od cen zlata mají velký dopad na inflaci a spotřební výdaje, které přímo ovlivňují ekonomiku. Ropa byla po většinu posledního roku stabilně mezi 70 a 80 dolary, v posledních týdnech se však z tohoto rozpětí vymkla a v pátek stoupla až nad 87 dolarů za barel, nejvýše od října 2008.

Rozvojový svět mohou potrápit drahé potraviny

Velmi nebezpečný může být pro rozvojový svět růst cen potravinářských komodit, jak ukázala potravinová krize roku 2008. Například ceny pšenice letos kvůli špatné úrodě v některých zemích přechodně vzrostly až o polovinu a nyní jsou vyšší o zhruba třetinu, třebaže letošní světová úroda je podle FAO, potravinové agentury OSN, třetí nejvyšší v historii, zásoby jsou dostatečné a problémy s dodávkami se nečekají. Ceny obilnin jsou sice stále bezpečně pod kritickou úrovní předloňských maxim, FAO však v poslední době upozorňuje na rizika spekulativně vyvolaných prudkých cenových pohybů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
14. 7. 2025

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
14. 7. 2025Aktualizováno14. 7. 2025

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
14. 7. 2025
Načítání...