Madoffův syn Marc se v den výročí otcova zatčení oběsil

New York - Marc Medoff, starší syn amerického finančníka Bernarda Madoffa, který si ve vězení odpykává 150letý trest za stamiliardové podvody, spáchal sebevraždu. Policie ho našla oběšeného v jeho newyorském bytě v den druhého výročí zatčení jeho otce. Šestačtyřicetiletý Marc Madoff čelil spolu s dalšími členy rodiny soudní žalobě poškozených věřitelů, kteří se snaží získat zpět alespoň část zpronevěřených peněz.

Marc Madoff a jeho bratr Andrew pracovali pro investiční firmu svého otce Bernard L. Madoff Investment Securities LLC. Oba odmítali veškerá nařčení, že by věděli o Madoffových podvodných aktivitách, či se na nich dokonce podíleli. Ani jeden z nich nebyl obviněn ze spáchání trestného činu.

Dvaasedmdesátiletý Bernard Madoff dokázal své klienty vodit za nos dlouhá desetiletí. Jeho firma byla založena na základě takzvaného Ponziho schématu. Stejně fungují například pyramidové hry, kdy první klienti dostávají výnosy z peněz klientů, kteří se zapojí později. Na poslední klienty už ale žádné peníze nezbývají. Tímto způsobem Madoff zpronevěřil asi 65 miliard dolarů.

Hledají se Madoffovi komplicové, oviněním čelí banky po celém světě

Likvidátor Madoffovy společnosti Irving Pikard se teď snaží získat alespoň část zpronevěřených peněz. Kvůli tomu už zažaloval přední švýcarskou banku UBS o 2,5 miliardy dolarů, po americké JPMorgan Chase vymáhá 6,4 miliardy dolarů a devět miliard chce po britské bance HSBC. Naposledy v pátek pak u newyorského konkurzního soudu podal civilní žalobu na rakouskou bankéřku Sonju Kohnovou a její síť „Medici Enterprise“. Ta zahrnuje 55 dalších subjektů, včetně italské banky UniCredit a její rakouské dcery Bank Austria. Pikard chce na obviněných vysoudit 19,6 miliardy dolarů.

Kohnová, zakladatelka Bank Medici se podle Picarda znala s Madoffem 23 let a byla jeho „zločinným důvěrníkem“. Kohnová údajně na podporu Madoffova podvodného systému „organizovala rozsáhlý nelegální systém“ praní špinavých peněz, podvodného lákání peněz od klientů a dalších finančních podvodů. Právníci a mluvčí Kohnové a Bank Medici se k obvinění nevyjádřili.

„V Sonji Kohnové nalezl Madoff důvěrnici pro své zločiny, jejíž chamtivost a bezectná vynalézavost se vyrovnala té jeho,“ uvedl Picard v žalobě. Kohnová podle něj kolem roku 1985 vytvořila podvodnou síť „Medici Enterprise“, která sice byla oddělená od Madoffova pyramidového systému, avšak obě struktury se podporovaly ve vzájemné symbióze.

Osobní věci amerického finančníka Bernieho Madoffa odsouzeného za podvod a jeho manželky Ruth byly v sobotu vydraženy za téměř milion dolarů.
Zdroj: ČTK/AP
Autor: ČT24