Překonají soláry výkonem Temelín? Mohly by

Praha - Těsně před koncem roku 2010 byly v tuzemsku připojeny a licencovány solární elektrárny o instalovaném výkonu 1 650 megawatt. V lednu loňského roku přitom činil instalovaný výkon tuzemských solárů pouhých 463 megawatt. Kvůli téměř čtyřnásobnému růstu výkonu hrozilo, že letos elektřina podraží o více než 10 procent. Tomu se naštěstí podařilo zabránit, další solární elektrárny ale s českou energetickou distribuční soustavou ještě zamávají. Na rychlo se teď připojují ty, které to za výhodných podmínek do konce roku nestihly. Energetickému regulačnímu úřadu navíc přidělává starosti další obnovitelný zdroj - biomasa. Podle předsedy úřadu Josefa Fiřta by se u ní totiž mohl opakovat scénář, kterým v minulém roce prošla právě fotovoltaika.

Výkon solárních elektráren v Česku se už blíží tomu, jaký mají oba bloky jaderné elektrárny Temelín. A další se ještě budou připojovat. Energetický regulační úřad ke konci roku vydal licence na solární elektrárny o výkonu 1 780 megawatt. Investoři ale všechny nestihli do konce roku připojit. Letos je sice realizují za mnohem méně výhodných podmínek, připojit je ale chtějí.

Stála za nepřipojením elektráren nekalá soutěž?

8 minut
Soláry vs. Temelín
Zdroj: ČT24

O polovinu nižší výkupní cenu za vyrobenou elektřinu budou dostávat i elektrárny o výkonu přes 100 megawatt, které už mají licenci, připojit se ale před koncem roku nestihly. Česká průmyslová fotovoltaická asociace zatím vidí nekalou soutěž. „Jedná se o drobné podnikatelské záměry a dosud připojeny nebyly. Máme podezření na nekalou soutěž, neboť je velmi zarážející, že velké megalomanské projekty jiných subjektů připojeny byly,“ upozornila generální sekretářka asociace Zuzana Musilová.

Podle Energetického regulačního úřadu ale může být problém ve smlouvách s distributory. „Mohlo dojít právě k tomu, že ten smluvně dohodnutý termín byl až za horizontem roku 2010. Tam bylo potřeba vykupovat pozemky a sjednávat věcná břemena na výstavbu distribučních zařízení, a to jsou věci, které nelze řešit ze dne na den,“ podotkl místopředseda Energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Od března navíc přestanou být finančně podporovány solární elektrárny o výkonu nad 30 kilowatt postavené na volných plochách. „Čekám určitý tlak od investorů, kteří to nestihli v loňském roce a budou chtít investice dokončit do konce února,“ uvedl Fiřt.

Solární boom naděla v Česku pěknou paseku a vláda musela na poslední chvíli zasahovat. Elektřina totiž mohla kvůli vysokým výkupním cenám solární energie zdražit o více než 10 procent. Nakonec se ale podařilo schválit sérii opatření, která zdražení brzdí. I tak si ale v letošním roce domácnosti připlatí za elektřinu v průměru 4,6 procenta a podniky 5,2 procenta.

Úřad čeká boj s biomasou

Omezení boomu solárních elektráren možná bude mít dohru v podobě soudních sporů a arbitráží. Investoři totiž tvrdí, že vláda nepřiměřeně zasáhla do jejich podnikání, a chtějí se bránit. Krom toho ale bude mít regulační úřad v letošním roce plné ruce práce ještě s jedním obnovitelným zdrojem – biomasou.

Touto problematikou se zabývá odborná skupina s požehnáním vlády. Jedním z jejích hlavních úkolů je zjistit, kolik je v Česku možné vyprodukovat biomasy a zkorigovat to s plánovanými zdroji na využívání této suroviny.

„Připravuje se totiž hodně projektů, a to stojí dost peněz. Chceme, aby investoři dostali včas signál, jaký je tady pro biomasu prostor,“ upozornil Fiřt. Náhlé problémy s biomasou podle Fiřta nehrozí, potíže by ale mohly přijít v následujících letech. Je proto třeba přijmout opatření, která by zabránila opakování nebezpečného scénáře známého z fotovoltaiky.

Biomasa
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl meziměsíčně o devět procent

Banky a stavební spořitelny v Česku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy korun. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 procenta na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
před 11 mminutami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 9 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
před 23 hhodinami

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...