I důchodce může překvapit daň z příjmu

Praha - Jedním z důležitých mezníků v životě člověka bývá odchod do starobního důchodu. Často to bývá také mezník finanční. Ten, kdo se ale s nízkou penzí nespokojí, a dovolí-li to jeho zdravotní stav, si může k penzi přivydělat. Pracovat přitom může v klasickém zaměstnaneckém poměru nebo jako samostatný podnikatel. Ne vždy ale může zcela zapomenout na daně. I penzista je musí z přivýdělku v některých případech zaplatit.

Vyplácené důchody jsou od daně z příjmů osvobozeny do výše 36násobku minimální mzdy, tj. do výše 288 tisíc korun ročně. Této částce odpovídá měsíční důchod ve výši 24 tisíc korun. Z tohoto důvodu se běžný důchodce bez dalších příjmů nemusí daní obávat. Vedle důchodu si náš důchodce může „beztrestně“ přijít nahodilými, nepravidelnými příjmy na částku až 20 tisíc korun ročně.

Osvobození důchodů a penzí (do výše 288 tisíc ročně) se neuplatní v případě, že součet příjmů ze zaměstnání, z podnikání a z pronájmu převýší částku 840 tisíc Kč za rok (70 tisíc měsíčně).

Důchodce - podnikatel

Přiznání podává, pokud příjmy z podnikání nebo z pronájmu převýší 15 tisíc korun nebo vykazuje ztrátu. Pro účely zdravotního a sociálního pojištění je podnikání vedlejším zdrojem příjmů. Vyměřovacím základem pro platbu zdravotního pojištění je 50 procent skutečných příjmů po odpočtu výdajů. Důchodce podnikatel musí odevzdat také Přehled o příjmech a výdajích. Zálohy na zdravotní pojištění ovšem platit nemusí.

Odevzdat Přehled o příjmech a výdajích je nutné i u sociálního pojištění. Stejně jako u zdravotního důchodce – podnikatel neplatí zálohy. Sociální pojištění platí až při překročení rozhodné částky (rozdíl příjmů a výdajů). Pro rok 2010 je to 56 901 korun, pro rok 2011 je to 59 374 korun.

Zaměstnaný důchodce

Na zaměstnaného důchodce se pohlíží stejně jako na ostatní zaměstnance, včetně možnosti uplatnit nezdanitelné části základu daně (dary, příspěvky na penzijní připojištění, životní pojištění apod.) a slevy na dani (na poplatníka, na druhého z manželů, na svůj invalidní důchod apod.) při splnění příslušných podmínek.

Zaměstnaný důchodce nepodává přiznání, pokud

  • u svého zaměstnavatele podepsal prohlášení a jeho jiné příjmy nepřesáhnou 6 tisíc za rok,
  • nepodepsal prohlášení, ale jeho hrubá mzda ve všech měsících je menší než 5 tisíc,
  • podepsal prohlášení, u druhého zaměstnavatele nepodepsal, ale jeho příjmy u něho nepřekročí měsíčně 5 tisíc korun.

V ostatních případech daňové přiznání důchodce podat musí. Pracuje-li důchodce na dohodu o pracovní činnosti, platí výše uvedené. Pracuje-li na dohodu o provedení práce, zaměstnavatel ze mzdy srazí srážkovou daň ve výši 15 procent. Tím je daňová povinnost vyrovnána a není nutné podávat daňové přiznání. Z dohod o provedení práce se neplatí sociální ani zdravotní pojištění. Nevýhodou práce konané na dohodu je skutečnost, že nelze uplatnit slevy na dani.

Ani případ že důchodce musí podat daňové přiznání neznamená, že nějakou daň skutečně zaplatí. Vyplývá to z toho, že i důchodce může uplatnit slevu na dani na poplatníka, a v případě splnění podmínek i jiné slevy a položky odečitatelné od základu daně. Za rok 2010 to znamená, že ze zdanitelných příjmů (superhrubá mzda u zaměstnání nebo příjem po odpočetu výdajů u podnikání) do výše 165 600 korun se daň vynuluje slevou na poplatníka ve výši 24 840 Kč. Pro rok 2011 se vynulují příjmy do výše 157 600 slevou na poplatníka ve výši 23 640 korun.

S daněmi může zamíchat i penzijní připojištění

Do zdanitelných příjmů z kapitálového majetku, které podléhají dani z příjmů, se započítává dávka penzijního připojištění snížená o zaplacené příspěvky účastníka a o státní příspěvky (v případě jednorázové výplaty všech prostředků). Pokud by se tato dávka vyplácela pravidelně jako penze, rozloží se dávka a příspěvky účastníka a státní příspěvky na vymezený počet měsíců pobírání penze.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Návrh evropského rozpočtu vzbuzuje na české politické scéně otázky

Evropská komise představila návrh, jak vybrat a rozdělit peníze v rozpočtovém období mezi lety 2028 a 2034. Zásadní navýšení prostředků plánuje v oblasti obrany, dekarbonizace nebo digitalizace. Členské státy chtějí, aby se Brusel zapojil do posilování obrany nebo konkurenceschopnosti. Česká politická scéna reaguje různě. Někteří oslovení politici oceňují závazek posilovat obranyschopnost, další hovoří o nutnosti hledat úspory.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Musíme zůstat nekompromisní, říká o sankcích proti Rusku Lipavský

„Osmnáctý sankční balík potřebujeme. Je potřeba odblokovat slovenský postoj,“ komentoval vývoj kolem schvalování dalšího unijního balíku protiruských sankcí, které blokuje Bratislava, v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Zároveň podotkl, že věří tomu, že Evropská komise bude schopna domluvit se Spojenými státy výhodnou obchodní dohodu.
před 12 hhodinami

Čínské firmy pomáhají Rusku vyrábět útočné drony, ukazují dle Bloombergu dokumenty

Čínští dodavatelé hrají zásadní roli v ruské válce proti Ukrajině. Podle agentury Bloomberg to potvrzují interní zprávy jednoho z ruských dodavatelů dronů pro tamní armádu, jehož stroje plné čínských komponentů útočí na Ukrajinu. Dokumenty podle Bloombergu ukazují, jak se citlivé technologie dostávají z Číny do Ruska, i když vláda v Pekingu tvrdí, že je nedodává ani jedné straně, a jak dochází k obcházení sankcí.
před 17 hhodinami

Kupka a Kolovratník debatovali o budoucnosti vysokorychlostní železnice

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) a místopředseda hospodářského výboru Martin Kolovratník (ANO) diskutovali v pořadu Události, komentáře o budoucnosti vysokorychlostní železnice. Shodli se na jejím strategickém významu, lišili se však v pohledu na způsob financování. Kupka prosazuje větší ambice, zapojení soukromých investic a evropské podpory. Kolovratník naopak varoval před růstem státního dluhu.
před 20 hhodinami

Investory už nechávají Trumpovy hrozby cly chladnými

Americké i evropské akcie posilují. Děje se tak navzdory zprávám o clech pro EU a další státy, které přicházejí ze Spojených států. V dubnu, kdy začal prezident USA Donald Trump plošná cla zavádět, přitom trhy reagovaly prudkými ztrátami. Podle analytiků to vypadá, že si investoři na Trumpovy výroky zvykli a počítají s tím, že se jeho rozhodnutí ještě změní. Investiční bankéř Ondřej Jonáš míní, že současná situace může ovlivnit jednotlivé akcie vybraných firem – záleží ale na jejich velikosti, obratu i oboru, ve kterém se pohybují.
včera v 06:00

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
15. 7. 2025Aktualizováno15. 7. 2025

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
14. 7. 2025
Načítání...