Za stáhnutím Topolánkovy kandidatury prý stojí i to, že pokud by měla EU více kandidátů, pak by jejich šance na zvolení byla mizivá. Kromě Topolánka se totiž uchází třeba i bývalá nizozemská ministryně hospodářství a předtím i školství a vědy Maria van der Hovenová. Dalším adeptem je současný generální ředitel agentury Japonec Nobuo Tanaka, který minule zvítězil právě i kvůli tomu, že unie se nedokázala dohodnout na společném kandidátovi.
„Určitě šance kandidátů, kteří kandidují individuálně, nikoli s podporou celé Evropské unie, jsou menší,“ připustil český ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek v prosinci v Bruselu, kde se jednalo také o kandidaturách. Na tomto jednání se nicméně unie na jednotném kandidátovi nedohodla. Topolánek měl mezi státy EU menší podporu než jeho konkurentka z Nizozemí.
IEA byla založena v 70. letech, aby bránila západní země dovážející ropu před kartelovou silou OPEC. Agentura působí jako poradce v otázkách energetiky pro 28 průmyslových zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), včetně Česka.
V souvislosti s dalším působením českého expremiéra byla v médiích zmiňována i možná kariéra ve vedení energetické společnosti Enel, která působí mimo jiné i na Slovensku. Do Enelu, ať už do Itálie, nebo na Slovensko, by Topolánkovi mohly pomoci velmi dobré vztahy s italským premiérem Silviem Berlusconim, uvedly například v září Lidové noviny. Podle zdroje ČTK tam ale nepůjde.