Obama: Vyměním regulaci za pomoc ekonomice

Washington - Americký prezident Barack Obama dnes požádal podnikatele o pomoc pro domácí ekonomiku. Na oplátku jim přislíbil odstranění některých zbytečných regulací a připomněl, že pracuje na snížení vysoké daňové zátěže amerických firem. Svou první návštěvou ve vlivné Americké obchodní komoře chce Obama zlepšit své donedávna nepřátelské vztahy s byznysem, a získat tak potřebné hlasy pro nadcházející prezidentské volby, které se mají uskutečnit v příštím roce.

Obama vyzval shromážděné zástupce firemního světa, aby přispěli svým dílem k podpoře ekonomiky. Pobídl je, aby začali najímat zaměstnance. Nezaměstnanost v USA se totiž stále pohybuje kolem 9 procent a snížit se ji nedaří. Firmy by proto podle Obamy měly konečně investovat téměř dva biliony dolarů, které se jim nahromadily v posledních letech po krizi.

Barack Obama

„Budeme s vámi spolupracovat na tom, abychom udělali z Ameriky lepší zemi k podnikání, a vy se ptejte, co můžete udělat pro Ameriku. Ptejte se, co můžete udělat pro najímání amerických zaměstnanců, na podporu americké ekonomiky a pro investování do této země.“

Prezident slíbil, že bude chtít odstraňovat zbytečné regulační bariéry podnikání. V rámci toho shromážděným zástupcům firemního sektoru připomněl, že chce snížit daně z firemních zisků a financovat to zrušením řady úlev a výjimek. „Další bariérou, kterou může vláda odstranit, je zatěžující zdanění firem s jednou z nejvyšších sazeb (daně z firemních zisků) na světě,“ uvedl Obama.´

Obama bojuje o hlasy

Americký prezident se snaží zlepšit vztahy se světem byznysu od listopadu, kdy jeho demokraté s ostře levicovou agendou prohráli ve volbách do Kongresu a Sněmovnu reprezentantů ovládli republikáni. Obchodní komoru si znepřátelil brzy po svém nástupu do funkce plány podstatného zvýšení regulační zátěže a častými nepřátelskými útoky. Těsně před volbami se vzájemné vztahy dostaly na dno, když Obama a demokraté bez důkazů obvinili komoru z toho, že nelegálně přispívá republikánským kandidátům na kampaň pomocí peněz z ciziny.

Po změně politické situace po volbách však Obama svůj přístup k firemnímu sektoru v rámci přesunu zleva do středu otočil a nyní se uchází o jeho podporu. Výrazně zmírnil rétoriku a byznysu vyšel vstříc personálními obměnami své administrativy a poradců, kde dal významná místa lidem z podnikatelské komunity. Hlavním krokem v tomto směru byla jeho lednová dohoda s republikány na prodloužení snížených daní z příjmů pro všechny včetně těch zámožnějších, mezi něž patří i většina podnikatelů.

Na Obamu se v poslední době snáší kritika mnoha ekonomů i komentátorů. Jeho vládu obviňují z toho, že stojí za pomalým ekonomickým oživením země z krize. Vláda podle nich zvýšila nejistotu svými plány nových regulací zdravotnictví, financí a životního prostředí a vyvoláním obav z dopadů prudkého růstu vládních výdajů a rozpočtových deficitů na daňovou zátěž.

Míra nezaměstnanosti v USA
Zdroj: ČT24, ČTK
Autor: ČT24