„Minulý rok byl dobrý, očekávám, že letošní rok bude neméně dobrý,“ řekl místopředseda AKAT Radek Urban. Majetek ve fondech se podle Urbana zvýšil rovným dílem díky tržnímu zhodnocení a přílivu nových peněz. V letošním roce očekává ještě větší přírůstek majetku, než byl loňský. Jako hlavní důvody uvedl naplnění očekávání investorů, vyšší zhodnocení peněz a efekt sněhové koule pravidelných investorů.
Hodnota majetku v zahraničních fondech stoupla loni o osm miliard korun na 125 miliard korun. Majetek v domácích fondech vzrostl o pět miliard na 122 miliard. Pokles majetku postihl nejvíce fondy peněžního trhu, následované zajištěnými fondy. Naopak nárůst majetku měly fondy dluhopisové, akciové fondy, smíšené fondy, fondy fondů a realitní fondy.

Podílové fondy na vzestupu
Podílové fondy na vzestupu
0902
Komentář Petra Zámečníka
Roman Pospíšil, AKAT:
„Drobní investoři daleko více investují - typicky 1 000 až 1 500 korun měsíčně. Průměrná částka za celé odvětví není známa, ale je to několik desítek tisíc při jednorázové investici.“
Chutě českých investorů se postupně mění. Od poněkud konzervativních peněžních a zajištěných fondů přesedlávají na ty rizikovější – zejména na akcie a dluhopisy. Asociace tento trend velmi kvituje. Zastává totiž názor, že právě v rizikovějších aktivech by měla mít každá domácnost uloženo až deset procent svých úspor. „Možná trošku neintuitivně je tohle rozložení aktiv nejen o něco výnosnější, ale také méně rizikové a stabilnější. Když vám nevydělávají dluhopisy, s velkou pravděpodobností vám vydělávají akcie a naopak,“ vysvětluje Radek Urban.
Loni svým investorům přinesla zisk naprostá většina domácích podílových fondů. Největší výnosy přinesly akciové fondy, které v průměru zaznamenaly zhodnocení převyšující deset procent. Dluhopisové fondy vynesly průměrně přes tři procenta, fondy peněžního trhu mírně pod jedno procento, vyplývá z databáze serveru iFondy.cz.