Pozor na sklenice z Portugalska, uvolňují olovo

Praha - Ministerstvo zdravotnictví vydalo varování před skleničkami od neznámé portugalské firmy. Sklenice se objevily v některých českých obchodech a uvolňuje se z nich kadmium a olovo, informoval mluvčí resortu zdravotnictví Vlastimil Sršeň. Tyto látky mohou poškodit různé orgány v lidském těle, proto ministerstvo označilo skleničky za zdraví nebezpečné.

Kadmium a olovo se podle ministerstva uvolňují z barev na okraji sklenic. Olovo může poškodit ledviny, játra, nervový systém, červené krvinky, cévy a svalstvo. Nebezpečí kadmia spočívá v jeho vysoké toxicitě a schopnosti hromadit se v lidském organismu, hlavně v ledvinách a játrech. Kadmium může rovněž poškodit kosti či plíce. Detoxikace je pomalá a hrozí chronické otravy.

Skleničky dováží do Česka karlovarská firma NEW WAVE pod názvem Funny thinks, uvedl Sršeň. Jde o 16 druhů nápojových sklenic s dlouhým dýnkem dekorovaných na vnější straně barvou, která zasahuje do okraje pro pití. Sklenice jsou balené v průhledném plastovém tubusu, na jehož dně je etiketa s čárovým kódem, grafickým symbolem výrobku určeného pro styk s potravinami, textem „Vyrobeno v Portugalsku“ a adresou dovozce.

Nebezpečná sklenice
Nebezpečná sklenice
Více fotek
  • Nebezpečná sklenice zdroj: Ministerstvo zdravotnictví http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2310/230990.jpg
  • Nebezpečná sklenice zdroj: Ministerstvo zdravotnictví http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/24/2310/230988.jpg