Vznik největší burzovní skupiny potvrzen

New York / Frankurt nad Mohanem - Provozovatel slavné newyorské burzy na Wall Street a burza největší evropské ekonomiky Deutsche Börse oznámili definitivní sloužení, vznikne tak největší burzovní aliance na světě. Většinu akcií budou vlastnit akcionáři původní frankfurtské burzy. Rýsuje se již i název nové skupiny - Deutsche Börse NYSE group, která bude ovládat ty nejvýznamnější světové burzy. Oficiální označení však zatím nepadlo.

Skupinu budou kontrolovat akcionáři Deutsche Börse, kterým připadne 60 procent. Zbytek budou vlastnit akcionáři NYSE Euronext. „Pro investory je to určitě velmi zajímavá zpráva. Budou mít takhle mnohem širší pole působnosti. My, obchodníci, potřebujeme vědět, která burza se v blízké budoucnosti stane číslem jedna. Takže čekáme na další informace,“ říká obchodník Close Brothers Seydler Bank Oliver Roth.

Cílem je ušetřit

Video Fúze burz
video

Fúze burz

NYSE Euronext provozuje akciové burzy v New Yorku a v několika evropských zemích, třeba v Amsterodamu a Paříži. Deutsche Börse má burzu ve Frankfurtu. Firmy chtějí fúzí ušetřit ročně až 300 milionů, jak dokládá analytik Komerční banky Josef Němý: „Cílem bylo určitě zefektivnit provoz těchto dvou společností. Spojením vznikne největší světová burzovní aliance pro obchodování s akciemi a deriváty.“

Michael Bloomberg, starosta New Yorku

„Pro New York je to dobrá zpráva. Získáme tak větší přístup do Evropy a tamní investoři zas sem do Spojených států, větší než mají například někteří naši konkurenti, jako třeba burza v Londýně.“

Největší burzovní operátor světa bude mít dvě sídla, jedno v New Yorku a druhé ve Frankfurtu. „Vytvoříme největší a nejznámější místo, kde bude možné získat kapitál,“ uvedly podniky. Vzhledem ke svému dosahu zajistí sloučená burza obchodování 24 hodin denně. Firma bude registrována v Nizozemsku.

Finanční trhy
Zdroj: cyberinvestmentguide.com