Ministři chystají další miliardu na opravy paneláků

Praha – Majitelům bytových domů opět svitla naděje, že budou moci na jejich opravy a modernizace získat od státu dotace na úroky. Porada ekonomických ministrů projednala, že by na tento účel mohla jít v letošním roce miliarda korun. Program Nový panel Státního fondu rozvoje bydlení by tak mohl znovu začít přijímat žádosti o dotace.

Po ekonomických ministrech bude o návrhu na miliardu korun pro program ještě jednat tripartita, pak ho dostane na stůl celá vláda. Program kvůli nedostatku peněz letos přijímání žádostí o úrokové dotace zastavil.

Ministerstvo pro místní rozvoj ve prospěch programu argumentuje jeho ekonomickou výhodností. Jedna miliarda korun vložená na modernizace a zateplování bytových domů prý v dalších letech přinese do státního rozpočtu 1,5 miliardy korun na daních. Stejná investovaná částka do programu znamená zajištění zhruba 10 tisíc pracovních míst.

Video Komentář ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského
video

Komentář ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského

Kamil Jankovský, ministr pro místní rozvoj:

„Ta miliarda, která je v tuto chvíli na stole, zřejmě nestačí pokrýt všechny potřeby, ale my jsme samozřejmě limitováni tím, co nám umožňuje státní rozpočet.“

Předloni stát dotoval úroky z úvěrů na revitalizaci panelových domů částkou 2,6 miliardy korun. V roce 2010 to byla miliarda korun, kterou stačili žadatelé vyčerpat do loňského srpna. Pak se příjem žádostí kvůli nedostatku prostředků zastavil.

Program původně poskytoval ještě pod názvem Panel úrokové dotace na opravy a modernizace panelových domů. Od roku 2009 z něj ale můžou peníze směřovat i na opravy ostatních bytových domů.