Inspekce na razii: libo-li plesnivý medovník?

Brno – Myši a plíseň našla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) v provozovnách dvou středočeských společností. S oběma z nich zahájí správní řízení. Nevyhovující hygienické podmínky včetně plísně odhalili inspektoři v pražské výrobně medovníků společnosti STATUS - BOHEMIA company. Prodejna potravin Aleny Hollanové v Obříství na Mělnicku zase musí vysvětlovat, kde se v obchodě vzal myší trus.

Prostory výrobce medovníků byly silně znečištěné, na stěnách, dveřích i stropu byl zjištěn rozsáhlý výskyt plísní. Suroviny byly skladovány na špinavé podlaze a docházelo k hromadění odpadů. Na základě těchto zjištění byl inspektory vydán zákaz používání prostor pro výrobu v této provozovně. STATUS - BOHEMIA company s.r.o. bude moci obnovit výrobu až na základě souhlasu inspekce po odstranění všech zjištěných nedostatků a zajištění výroby zdravotně nezávadných potravin.

V prodejně v Obříství byl myší trus v celé provozovně včetně jejího zázemí. „Provozovatelka nebyla v době kontroly schopna doložit, že má zavedeny postupy na regulaci škůdců. Přítomnost hlodavců nebo jakýchkoliv jiných škůdců na prodejně je naprosto nepřípustná a potraviny napadené hlodavci nebo znečištěné jejich trusem jsou nevhodné k lidské spotřebě,“ uvedla Petra Hoferková z tiskového odboru SZPI. Inspekce prodejnu po kontrole uzavřela. Provozovatelka potravin už ale splnila uložená opatření, bude proto moci zahájit opět prodej.