Vláda dala zelenou vyšším důchodům pro bohaté

Praha - Vláda schválila návrh na nový výpočet důchodů, který se dotkne lidí odcházejících do penze od října. Většina z nich bude mít nižší výměr než ti, kteří odcházejí do důchodu nyní. Takzvanou malou důchodovou reformou kabinet reaguje na nález Ústavního soudu. Ten loni konstatoval, že se kvůli nízkým důchodům u lidí s vysokými příjmy musí změnit způsob jejich výpočtu.

Vyměřované penze se budou podle úterního vyjádření ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09) snižovat postupně, v průběhu pěti let. Lidé, kterým bude důchod přiznán po konci tohoto období, jej budou mít nižší než v současnosti o jedno až tři procenta. U deseti procent lidí s nejnižšími příjmy zůstanou penze na současné úrovni, u dvaceti procent lidí s nejvyššími příjmy se vyměřované penze zvýší. Podle materiálů zveřejněných ministerstvem práce a sociálních věcí by to mělo být v průměru o dvě procenta.

Zbylých 70 procent lidí půjde do penze s nižším důchodem než za současných podmínek. Propad by podle Drábka měla vyrovnat valorizace, takže penze by fakticky klesnout neměly. Novela, které dnes dali ministři zelenou, také snižuje stropy pro placení sociálního pojištění ze šestinásobku průměrné mzdy na čtyřnásobek.

Video Vyšší důchody za vyšší daně
video

Vyšší důchody za vyšší daně

Vyšší důchody za vyšší daně

2302

Reportáž Michaely Polákové

Komentář Petra Dufka

Brífink po jednání vlády

Původně přitom ministerstvo práce a sociálních věcí počítalo s poklesem na trojnásobek. Nakonec ale ustoupilo tlaku sociálních demokratů a odborů. „Dává to tak podle mého názoru předpoklady, aby úprava, která byla dnes schválena, nebyla v budoucnu měněna,“ podtrhl Drábek. „Je to jistý pozitivní posun, který zmírní dopady na velkou většinu průměrných důchodců, kterým přesto bude v nejbližších letech snížen vyměřený důchod,“ řekl k tomu stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD).

„Toto je krok, který je vynuceným krokem na základě nálezu Ústavního soudu. Není to krok, který by vláda dělala ze své vůle, že by to měla v úmyslu, nebo to dokonce činila radostně,“ uvedl premiér Petr Nečas.

Petr Nečas, premiér:

„Omezuje se prostor vládě, aby například populisticky před volbami zvyšovala penze více, než ukládá zákon.“

Norma mění i další podmínky důchodového systému, včetně pravidel valorizace, která má napříště probíhat automaticky, to znamená, že vláda nebude moct ovlivňovat její parametry. Zvýšení důchodů bude napříště možné, pokud růst cen, tedy inflace a třetina růstu reálných mezd za rok, dosáhnou v součtu alespoň dvou procent. Pak se bude valorizovat o 100 procent růstu cen a jednu třetinu růstu reálných mezd.

Vláda kromě toho zpřísnila podmínky pro vznik nároku na vdovský a vdovecký důchod. Sáhla také na procentní výměry u důchodů přiznaných před dosažením důchodového věku. Součástí balíčku změn je i urychlení sjednocení důchodového věku u mužů a žen. Vyrovnat by se nově měl v roce 2041.

České bankovky
České bankovky