Toyota svolává na 2,4 milionu vozů, i v Česku

Kolín nad Rýnem/Washington - Téměř 2,4 milionu vozů japonské automobilky Toyota Motor poputuje ke kontrole. Za svolávací akcí stojí problémy s plynovými pedály, se kterými se firma potýkala již dříve. V Česku projde kontrolou 197 vozů Lexus. U svolávaných vozů hrozí nebezpečí, že podlahová krytina či rohož plynový pedál zablokuje. Podle agentury AP se opatření týká 2,17 milionu vozů ve Spojených státech. V Evropě zahrnuje zhruba 37 tisíc vozů Lexus RX, uvedla agentura DPA.

Kontrola čeká 197 českých vozů Lexus RX předchozí generace vyrobených v letech 2003 až 2006. „V souvislosti s touto svolávací akcí, tedy kontrolou správného uchycení koberce na straně řidiče, nebyla v celé Evropě zaznamenána ani jediná stížnost ze strany majitelů,“ uvedl mluvčí zastoupení Lexusu David Valenta. Podle něj je akce čistě preventivní a inicioval ji výrobce.

Čeští majitelé vozů Lexus RX, kterých se svolávací akce týká, budou pozváni doporučeným dopisem do autorizovaného servisu, kde jim technik vůz zkontroluje. V servisu se zdrží zhruba deset minut.

Kvůli potížím s nechtěným zrychlováním a dalším bezpečnostním problémům Toyota od roku 2009 svolala po celém světě přes 14 milionů automobilů. Vyšetřování americké vlády nedávno potvrdilo, že za zrychlování toyot mohou vadné plynové pedály a problémy s podlahovou krytinou, která může plynový pedál zablokovat. Neprokázalo se tak podezření, že by k náhlému zrychlování vozů přispěla vadná elektronika.

Největší automobilka na světě musela za nevyhovující způsob řešení tří svolávacích akcí zaplatit americké vládě pokutu 48,4 milionu dolarů (860 milionů korun), nejvíce, co kdy automobilky v Americe za prohřešky zaplatily. Firmě nyní v USA hrozí celá řada civilních žalob.