Polsko zřejmě neudrží příští rok deficit pod třemi procenty

Krakov - Polsko bude mít potíže udržet v příštím roce rozpočtový deficit pod evropským limitem tří procent hrubého domácího produktu. Uvedl to dnes polský premiér Donald Tusk, a vyvrátil tak ujišťování polského ministerstva financí z tohoto týdne. Podle Tuska by Polsko mohlo cíl daný Evropskou unií splnit až v roce 2013.

Polská ekonomika během ekonomické krize odolávala okolní recesi a pokračovala v růstu. Varšava se přesto potýká se zvýšeným dluhem a je pod tlakem Bruselu, aby snížila rozpočtový schodek pod evropský limit v příštím roce. Za minulý rok se očekává deficit 7,9 procenta HDP. Polský ministr financí Jacek Rostowski v pondělí ujišťoval Evropskou komisi dopisem o tom, že Polsko v příštím roce cíl splní. Reagoval tak na žádost komisaře Olliho Rehna o vysvětlení plánů na snížení deficitu.

Dnešní Tuskova poznámka ale toto ujištění zpochybňuje. Tusk odhaduje, že schodek v příštím roce dosáhne 3,5 až 3,7 procenta, možná i 3,8 procenta. „Ale dosáhnout deficitu na úrovni tří procent v roce 2013 by neměl být problém,“ dodal. Jádrem opatření, která nachystala Tuskova vláda pravého středu na snížení deficitu, je reforma penzijního systému. Analytici se ale dívají skepticky na to, zda schodek díky tomu klesne na požadovanou úroveň. „Je těžké uvěřit, že se můžeme dostat na tři procenta v roce 2012 bez dodatečných opatření,“ reagoval ekonom Bank Zachodni WBK. Podle něj jsou ale rovnocenné šance dosáhnout toho v roce 2012 i 2013.