Slováci si brousí zuby na špindlerovský lyžařský areál

Praha - Slovenská firma Tatry Mountain Resorts (TMR) podala Českému svazu tělesné výchovy (ČSTV) nabídku na koupi lyžařského areálu ve Špindlerově Mlýně. Předseda dozorčí rady společnosti TMR Igor Rattaj řekl, že pokud bude ČSTV prodávat v dražbě další areály, TMR o ně bude mít zájem. Pro ČSTV jsou lyžařské areály ve Špindlerově Mlýně, potažmo v celých Krkokonších, velmi výdělečné. Každý rok do kapsy akcionářů plyne z těchto areálů na dividendách několik desítek milionů korun.

Rattaj uvedl, že případné investice do koupě krkonošských lyžařských areálů by měly činit zhruba desetinásobek čistého zisku areálu Špindlerův Mlýn. Ten v roce 2009 podle účetní uzávěrky činil 26,7 milionu korun. Rattaj si prý dokáže představit finanční a kapitálový vstup s tím, že současní vlastníci ČSTV a Svaz lyžařů ČR zůstanou stejní a TMR by navýšila kapitál na dobudování a modernizaci areálů.

ČSTV má většinový podíl kromě lyžařského střediska Špindlerův Mlýn také v areálech v Harrachově nebo Peci pod Sněžkou. Zástupci oblíbených lyžařských resortů se již delší dobu obávají, že v souvislosti se špatnou finanční situací Sazky, která skončila v konkurzu, mohou v budoucnu svazu chybět peníze na další rozvoj lyžařských středisek.

TMR kromě svých aktivit v České republice jedná také o odkupu Státních lanových drah v Polsku (PKL). Nyní prodej potvrdily polské železnice (PKP), které čekají na finanční ohodnocení PKL od svých poradců. TMR již předložila konkrétní nabídku a aktivně v této záležitosti jedná, uvedla firma.

Společnost Tatry Mountain Resorts, do níž vyčlenila finanční skupina J&T aktivity v cestovním ruchu s výjimkou pětihvězdičkových hotelů, je největším subjektem v cestovním ruchu na Slovensku. Vlastní a provozuje lyžařská střediska a hotely v Nízkých a Vysokých Tatrách. Lyžařské areály provozuje již přes 20 let.