Ruzyně získala letištního Oscara

Praha – Pražské ruzyňské letiště se stalo nejvíce se rozvíjejícím letištěm na světě. Jako jediné na světě tak letos získalo cenu Eagle Award od Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). Pro letiště to byla první nominace v historii, a stalo se tak prvním letištěm v regionu střední a východní Evropy, které cenu získalo.

Předseda panelu odborníků Assad Kotaite:

„Cena Eagle Award je vysokým uznáním pro letiště, která usilují o služby na té nejvyšší úrovni, efektivitu a trvalý rozvoj.“

Cenu Ruzyně získala za výrazný rozvoj, spokojenost zákazníků s jeho službami, transparentní a rovnocenný přístup vůči všem leteckým dopravcům a jeho motivační politiku. Vítěze soutěže v podstatě vybírá panel nezávislých odborníků. V minulých letech obdrželo tuto cenu letiště v Soulu, Ženevě, ve Vancouveru, v Singapuru či letiště v San Francisku.

Video Ocenění Ruzyně tématem Ekonomiky ČT24
video

Ocenění Ruzyně tématem Ekonomiky ČT24

Ocenění Ruzyně tématem Ekonomiky ČT24

6.6.2011 E21:00

Reportáž Hany Vorlíčkové

Ruzyni pomohly samoodbavovací kiosky nebo technologie Wheeltug

Ruzyňskému letišti se cenu podařilo získat také díky zavedení samoodbavovacích kiosků nebo technologii Wheeltug pro pojíždění letadel po letišti prostřednictvím zabudovaných elektromotorů. Tu zavedla Ruzyně jako první na světě. Hodnotitelé vzali v potaz i ekologické aktivity letiště. Například soutěž Nejtišší dopravce motivuje letecké společnosti nejen k používání nových tišších letadel, ale také ke striktnímu dodržování kritérií letu, která jsou přesně měřitelná a pro životní prostředí méně náročná.  

Reakce cestujících:

0Jan Jindrák: "Je to super letiště, ale určitě je co zlepšovat. Třeba dneska nefungují samoodbavovací stánky.

Francouzka: „Asi bych neřekla, že je to nejlépe rozvíjející se letiště světa, ale služby tady fungují dobře, je to tu čisté. Rozhodně je to docela malé letiště - například ve srovnání s Paříží.“

Letiště se ale bude rozšiřovat. Možná si proto ocenění udrží. Už nyní připravuje plochu a ranvej tak, aby tu mohla přistávat i největší letadla. Do konce roku by se měly začít montovat i dvoupodlažní nástupní mosty. „A čeká nás ještě paralelní dráha. Ta by měla být hotova do konce roku 2016,“ dodává mluvčí Letiště Praha Michaela Lagronová.


V loňském roce letiště odbavilo 11,56 milionu cestujících, letos by jich mělo být kolem dvanácti milionů. K nárůstu by mohly pomoci letní měsíce, kdy mohou cestující odletět z Prahy do 128 měst světa. Vybrat si k tomu mohou necelou padesátku aerolinek, které teď na Ruzyni přistávají.
Cestující na letišti
Cestující na letišti
Více fotek
  • Cestující na letišti zdroj: ISIFA http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2578/257789.jpg
  • Letiště autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2564/256393.jpg